В НС обсъждат гражданските права и социалната политика


11/03/2026, 07:33

Булфото

Парламентът ще открие пленарната си седмица с обсъждане на три важни законопроекта, които ще повлияят на защитата на гражданските права и социалната политика. Сред тях акцент ще бъде изменение на Закона за защита от дискриминация, внесен от Министерския съвет.

С промените ще се увеличават глобите за дискриминация. Минималните санкции ще бъдат от 40 до 100 евро, глобите за сериозни нарушения ще достигат до 2000 евро, а за по-тежки случаи ще се налагат и глоби между 500 и 5000 евро, предаде БНР.

Законопроектът ще изисква предварително съгласие на лицата при специфично третиране, да се гарантира, че няма нарушения на личните им права. Ще бъдат въведени и директивите на Европейския съюз за равно третиране, които ще обхванат защита от дискриминация по признаци на раса, етнически произход, религия, увреждане, възраст или сексуална ориентация.

Депутатите ще обсъдят и законопроекта за социалната политика и подкрепата на уязвимите групи, който ще въведе нови механизми за социални помощи и програми за интеграция на хора с увреждания.

На първо четене ще бъде обсъден и новият законопроект за обществен транспорт, внесен от Министерския съвет. Той цели модернизация на обществения транспорт в страната, както и въвеждането на единен превозен документ. Предвижда се изграждането на интелигентна система за управление на обществения транспорт със система за единен билет и клирингова система за разпределение на приходите между превозвачите.

Очаква се тази седмица да бъде решаваща и за закона за удължителния бюджет. От ДПС-Ново начало предложиха 5-процентно увеличение на заплатите за работещите в „Български пощи“. 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Куцкова: Във ВСС трябват честни хора и да се довърши разследването за Нотариуса
Дата: 07/05, 22:10

"Файненшъл таймс": ЕС се готви за преговори с Владимир Путин
Дата: 07/05, 22:06

Указ на президента, с който се предлага на НС да избере Румен Радев за премиер, ще бъде обнародван в "Държавен вестник"
Дата: 07/05, 22:02

Бони Тейлър е в кома след спешна операция
Дата: 07/05, 22:00

Сабрутев: ПП няма да подкрепи кабинет на Радев заради спорни назначения
Дата: 07/05, 21:58

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия