Войната в Иран носи милиарди на Путин за войната в Украйна


21/03/2026, 09:51

Кадър Ютуб

Цените на петрола на световните пазари отново излизат на преден план, но този път през погледа на американските потребители и избиратели. Това коментира в „Тази събота“ водещият на „bTV Светът“ Иван Георгиев.

По думите му само за седмица цената на дизела в Съединените щати се е повишила с около 34%, което има директен ефект върху икономиката.

Дизелът е ключов ресурс за американската икономика – от транспорта през тежкотоварните камиони до енергетиката. Затова и рязкото поскъпване се усеща веднага от домакинствата. „Няма как да няма обвинения, когато цената за една нощ се вдига с 2 долара на галон. Хората отиват да заредят и го усещат директно“, посочи Георгиев.


Темата придобива още по-голяма тежест на фона на предстоящите избори в САЩ и очакванията към президента Доналд Тръмп, който обещаваше по-достъпен и по-евтин живот. Паралелно с това обаче се очертава и по-широкият глобален ефект от конфликта в Персийския залив.

Според анализ, цитиран в предаването, ако войната продължи само две седмици, в икономиката на Русия могат да влязат между 85 и 120 милиарда долара заради повишените цени на петрола. При по-дълга ескалация – от два до три месеца – сумата може да достигне между 250 и 280 милиарда долара.

Това означава значително увеличаване на ресурсите, с които Москва може да финансира военните си действия в Украйна. „На практика едната война храни другата“, обобщи Георгиев.

 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Щерю Ножаров: Методиката за "справедлива цена" ще оскъпи продуктите
Дата: 11/08, 11:08

Българка за мощното земетресение в Колумбия: Беше доста силно и дълго
Дата: 11/08, 11:031 Коментар

Нивото на Дунав при Русе падна до минус 114 см, край Лом има заседнал кораб
Дата: 11/08, 11:00

65-годишна българка се удави на плаж в Кавала
Дата: 11/08, 10:541 Коментар

БАБХ: Не водете овце и кози по храмове и манастири на Голяма Богородица
Дата: 11/08, 10:46

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия