Вдигат рязко ток, газ и парно от юли


25/03/2026, 11:29

Кадър Нова тв

За момента нещата са добре, но лятото ще усетим отражението на войната в Иран, казват от КЕВР, предаде БТВ

Идва ли шоково поскъпване от 1 юни заради войната в Иран? Трудно се правят прогнози отсега, но има притеснителни данни. Пет процента по-скъп газ от април отново поиска "Булгаргаз". От дружеството обявиха, че към този момент имат достатъчно количество от синьото гориво. От Комисията за енергийно и водно регулиране обаче се опасяват от рязко повишаване на цените на газа, парното и тока от юли заради създалата се криза в Близкия изток. Това обяви по време на заседание председателят на ведомството Пламен Младеновски.

При определяне на цената на синьото гориво има забавяне във времето - на всеки три месеца се правят преизчисления на база на цените на международните пазари. Така реално увеличенията от сега ще влязат в цените най-сериозно през юни. Именно тогава обаче се определят цените на тока и на парното за следващия отоплителен сезон. Въпреки че цената на природния газ у нас остава около 80% по-ниска от тази на международните борси, председателят на КЕВР не е оптимист: "Аз съм изключително притеснен какво се случва с новите цени на парното в София и с цените на тока от юли. Тъй като виждаме изменението на цените на петрола се отразява моментално на колонките, при газа нещата се случват отложено във времето", коментира Младеновски, цитиран от "Марица".

Така се очаква през юни да бъде направено преизчисление на цената на синьото гориво и в него да бъде включен сегашният скок на петрола. "За да могат енергийните пазари да се нагодят към новата ситуация, независимо дали спира, удължава се, смекчава се, ние върху това не можем да влияем, отнема период поне около година", каза председателят на КЕВР. Директорът на "Булгаргаз" увери, че за април са осигурени необходимите количества за страната: "Към настоящия момент сме подготвени и сме обезпечили количествата".

До 31 март топлофикациите и доставчиците на електроенергия трябва да подадат заявление за нови цени на тока и парното от юли. 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



8 нови профилактични кампании в лаборатория „ЛИНА“
Дата: 07/05, 00:30

Отбелязваме Международния ден на радиото и телевизията
Дата: 07/05, 00:30

Световен анализатор за ситуацията с Григор Димитров: Тенисът е жесток спорт
Дата: 07/05, 00:00

Макрон съобщи, че е обсъдил ситуацията в Ормузкия проток с иранския си колега
Дата: 06/05, 23:55

Лятна занималня „Шампиони и приятели“ – лято, изпълнено с игри, спорт и нови приятелства!
Дата: 06/05, 23:50

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия