Кметът на Варна представи пред министър Игнатов проекта за нова база на МГ „Д-р Петър Берон“


26/03/2026, 16:50

Снимка Община Варна

Кметът на Варна Благомир Коцев представи пред министъра на образованието и науката проф. Сергей Игнатов проекта за изграждане на нова учебна база на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“. На срещата в Община Варна присъстваха още началникът на кабинета на министъра Мария Петкова, директорът на Регионалното управление по образование Ирена Радева, както и директорът на дирекция „Образование и младежки дейности“ към общината Антоанета Хинева.

Математическата гимназия е училище, с което всички се гордеем. В момента тя споделя сграда с Основно училище „Захари Стоянов“, което създава сериозни затруднения. Община Варна има инвестиционен проект, издадено е разрешение за строеж и обявена обществена поръчка за изпълнение на инженеринг (проектиране, строително-монтажни работи (СМР) и авторски надзор) за изграждане на новата база, което е без осигурено финансиране, каза кметът Коцев като подчерта, че проектът не може да се реализира без подкрепа от държавата.

По време на срещата беше поставен и дългогодишният проблем с Основно училище „Иван Вазов“, което вече половин век функционира без собствена сграда. Създадена е работна група с участието на родители и експерти, която обсъжда възможни решения както в краткосрочен, така и в дългосрочен план. И тук обаче ще бъде необходима финансова подкрепа от държавата, посочи Антоанета Хинева.

Министърът на образованието проф. Сергей Игнатов подчерта, че министерството е отворено за диалог с общините. Важно е всички конкретни предложения и нужди да бъдат описани и внесени по официален път. Така ще можем да ги разгледаме и да търсим реални възможности за финансиране и подкрепа, заяви той.

Кметът Коцев акцентира и върху текущите инвестиции в образователната инфраструктура на града. Основният ни приоритет е да спазим сроковете по проектите, финансирани по Националния план за възстановяване и устойчивост. В момента Община Варна изпълнява проекти за над 18 млн. евро за модернизация на училища, детски градини и общежития, като по-голямата част от средствата са безвъзмездни, посочи той.

В рамките на плана се извършва обновяване на ОУ „Йордан Йовков“, ОУ „Добри Чинтулов“ и ОУ „Кирил и Методий“, както и Детска градина №17 „Д-р Петър Берон“. Ремонт тече и в Средношколско общежитие „Михаил Колони“, а към СУ за ХНИ „Константин Преславски“ се изгражда нова сграда за спорт и танци.

Очакваме през април ремонтът на училище „Йордан Йовков“ да приключи изцяло. Най-голямото предизвикателство беше временното преместване на учениците, но след разговори с родителите и с помощта на Регионалното управление по образование, намерихме решение за всички, допълни Хинева.

По време на срещата бяха обсъдени още възможностите за въвеждане на едносменен режим в училищата, както и други актуални теми в сферата на образованието, съобщиха от Пресцентър на Община Варна.

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Близо 500 българи са повалени от кърлежи
Дата: 16/04, 22:27

Евростат: Населението на ЕС ще намалее с 11,7 на сто, а на България с 28 на сто през периода 2025 - 2100 г.
Дата: 16/04, 22:17

Мони Николов и Локомотив ще спорят за бронза в Русия
Дата: 16/04, 22:11

Изплащат еднократна отстъпка от 0,09 евро на литър върху газьола за земеделските стопани
Дата: 16/04, 22:05

МВР и пожарна обградиха блок в Столипиново заради мъж на тераса
Дата: 16/04, 22:00

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия