Снимка: Булфото
Процесът по замяната на лева с евро в България напредва по-бързо от очакваното. Това показват последните данни на Българска народна банка към 27 март 2026 г.
Изтеглянето на левовите банкноти и монети се извършва в съответствие с утвърдените планове и действащата нормативна рамка.
Към края на март извън касите на БНБ остават 2.9 млрд. лева в наличност, което означава, че вече са изтеглени 91% от левовете, намирали се в обращение в началото на 2025 г. От централната банка подчертават, че прагът от 90% е достигнат значително по-рано от предварително планирания срок - края на юни 2026 г., благодарение на добрата координация между институциите.
В същото време евробанкнотите и евромонетите в обращение възлизат на над 7.8 млрд. евро. Според БНБ това количество е напълно достатъчно за нормалното функциониране на платежната система и обслужването на икономиката и гражданите.
От 1 февруари 2026 г. еврото официално е единственото законно платежно средство в България, с което страната завърши прехода към общата европейска валута.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Слънце по Черноморието
Дата: 23/08, 06:00
Спортът по телевизията в неделя 23 август
Дата: 23/08, 05:00
Хороскоп за неделя: Телец - прагматизъм; Рак - уединение; Везни - неочаквани новини; Стрелец - планиране; Водолей - флирт
Дата: 23/08, 04:30
На 22 август 1924 г. разстоянието между Земята и Марс е най-малко – за последен път е било такова през 10 век
Дата: 23/08, 04:00