Стопкадър бТВ
Професор направи ексклузивен коментар на последните решения на служебния кабинет за Украйна.
Докато светът гледа с тревога към събитията в Близкия изток, войната в Украйна продължава с пълна сила. На необявена предварително визита на 5 министри от служебния ни кабинет и премиера Андрей Гюров в Украйна бе подписано ключово дългосрочно споразумение между двете страни в сферата на сигурността - темата коментират в предаването "Тази сутрин" журналистите Чавдар Стефанов и проф. Валерий Тодоров.
"Споразумението, което Гюров подписа със Зеленски в сферата на сигурността, бе отложено. То трябваше да бъде подписано още през 2023 г. Въпросът е защо сега. Другият въпрос е дали трябва да бъде одобрено от парламента. Служебният премиер поясни, че няма нужда, правителството има тези правомощия", заяви проф. Тодоров.
Според него много може да бъдат причините защо се прави точно сега това споразумение - предизборно, заявка, знак. "Така или иначе присъствието на петте министри обозначава темите, по които се говори. Това е обозначаване на служебното правителство", коментира професорът.
"Бих казал, че това е една постоянна политика на България в подкрепа на Украйна, в нейната борба за независимост. Когато предното служебно правителство трябваше да подпише този документ, той не го подписа и каза: "Трябва парламентът да каже". Парламентът каза - това е работа на правителството. Наистина това е политическа декларация, която показва бъдещи насоки за съвместна работа", заяви журналистът Чавдар Стефанов.
Според него България е влязла там, където й е мястото - сред тези страни, които подписаха подобни споразумения. Само пет страни още не са ги подписали - сред тях са Унгария и Словакия. Според Стефанов подписването на сътрудничество с Украйна е много добра изява на външната ни политика, за нашите партньори в Европа.
"Темите на посещението на българската делегация в Украйна са много важни - тук става дума и за газов коридор, и за реакторите. Българската страна не е определила позициите си. Особено важно е това споразумение, което засяга българската гимназия, тъй като знаем, че в Украйна имаше различни отношения към българския език, към населението, което населява ивицата от Кишинев към Одеса - това оправдава присъствието на министъра на образованието", коментира Тодоров.
Според него друга интересна тема е съвместното производство на дронове. "Доколкото разбирам има акцент те да се произвеждат и на българска територия. Има се предвид, че тази продукция ще отиде и за европейския пазар. Явно се има предвид наши мощности - ние имаме такъв ресурс, разбира се с реконструкция", заяви още той.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Израелската армия с нови заповеди за евакуация в Ливан
Дата: 27/04, 08:30
Ивайло Мирчев: Възможно е обединение между ПП, ДСБ и "Да, България"
Дата: 27/04, 08:21
Как да виждаме по-добре?
Дата: 27/04, 08:20
Светът е отделил близо 2,9 трилиона долара за военни разходи през 2025 г.
Дата: 27/04, 08:17
Опитът за покушение срещу Тръмп - нападателят е изпратил имейл до близките си преди това
Дата: 27/04, 08:07