Снимки: Булфото
Министърът на правосъдието Андрей Янкулов опроверга Бойко Борисов, който заяви, че битката за съдебна реформа е за да може той да заеме мястото на Борислав Сарафов. По-рано днес лидерът на ГЕРБ каза: "Цялата битка за съдебната реформа е на мястото на Сарафов да дойде Янкулов, Както за КПК да дойде Бойко Рашков. Само да сменят хората и дума няма да чуете за съдебна реформа повече".
"Днес Бойко Борисов е казал, че цялата битка за съдебна реформа била на мястото на Сарафов да седна аз. Искам да успокоя г-н Борисов - опасенията от подобна перспектива са напълно безпочвени", написа Янкулов във фейсбук.
Ето какво още заявява той:
"Няма да отговарям на критериите, които сам ще предложа за номинациите за главен прокурор – един от тях ще бъде през последните пет години да не е заемал висок пост в изпълнителната власт.
Същия критерий вече съм предложил за комисар от Антикорупционната комисия в проекта за антикорупционен закон, който публикувахме за обществено обсъждане тази седмица – „през последните пет години не е бил член на Министерския съвет или не е заемал длъжност в политическия кабинет на орган на изпълнителната власт“.
Така че, освен ако планът не е г-н Сарафов да отстъпи поста повече от пет години, след като вече не съм министър на правосъдието, няма как да го сменя според собствените си разбирания за упражняването на публична власт. А именно, че в нашата правна система не е удачно някой от министър на правосъдието да отиде да става главен прокурор.
След като уточнихме този въпрос, надявам се точно той да не спъва усилията за съдебна реформа, които партиите в следващия парламент ще бъдат задължени да положат.
А че позицията на г-н Сарафов е разбирана политически като част от договорките покрай тази съдебна реформа, е поредният симптом за крайно критичното състояние на правовата държава у нас. Възстановяването на законността и базисния морал при управлението прокуратурата е отдавна крайно закъсняло, то не бива и не може да изчаква политическо решение, докато иначе всички се кълнем в независимостта на съдебната власт."
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Ромската общност чества днес празника Едерлез
Дата: 06/05, 08:05
Тръмп спира "Проект Свобода" в Ормузкия проток
Дата: 06/05, 07:51
Над 40 хиляди гости от целия свят вече пристигат у нас за старта на Джиро д’Италия
Дата: 06/05, 07:40
8 нови профилактични кампании в лаборатория „ЛИНА“
Дата: 06/05, 07:40
В Добринище отбелязват Гергьовден с обичая „Топене на китки“
Дата: 06/05, 07:32