Възраждат позабравения вкус на доматите от миналото


04/03/2014, 17:42

снимка: БулФото, архив

Учени са на път да създадат нов сорт домати, който да се доближи напълно до вкуса на зеленчука от социалистическо време, информира Нова ТВ. Сортът сладки и сочни домати, с чийто вкус са израснали поколения, се разработва в Института по зеленчукови култури в Пловдив.

За онези червени, вкусни и сочни български домати, които масово се произвеждаха у нас преди 9 ноември, сега на пазара се носят само митове и спомени. Онези домати изглеждаха не толкова красиви и лъскави и не толкова порцеланови с пластмасов вид. Те бяха червени, вкусни и апетитни, с тънка ципа и имаха много сок.

Никола Гунчев е един от големите доматопроизводители в Пловдивско. Отглеждал е преди 9 ноември, отглежда и сега оранжерии с домати.

„Тогава се считаше, че 120-130 грама е сравнително едър. Сега това нещо е доста ситно и сигурно минава за трето качество. Сега има и розови домати, и тигрови домати, и чери домати, сливови домати”, обяснява Никола Гунчев.

Не само смяната на политическата конюнктура измести социалистическите домати от пазара. До началото на прехода производителите у нас отглеждаха само български домати. В момента 90% от сортовете, които се сеят, са холандски и френски. Според земеделските стопани преимуществото им е това, че дават по-голям добив, по-дълготрайни са и твърди, каквото е и изискването на търговците.

Колкото по-твърди и дълготрайни са обаче доматите, толкова по-лоши са вкусовите качества,уверяват специалистите.

„Тези домати не са толкова вкусни. Те са с по-голямо съдържание на целулоза, а захарите и киселините, които определят вкусовите качества, са с по-малко количество и това е фактически причината за по-лошите вкусови качества”, обяснява доц. Даниела Ганева – Институт по зеленчукови култури „Марица” - Пловдив.

Затова учените подготвят нов сорт. Очакват новите стари домати от социалистическо време отново да излязат на пазара от догодина.

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Пожар до жп линията край Вълчи дол
Дата: 21/08, 16:24

Пътнически автобус спука гума на магистрала "Тракия"
Дата: 21/08, 16:231 Коментар

Украйна санкционира руския анимационен сериал "Маша и Мечока"
Дата: 21/08, 16:141 Коментар

ЕК: Сърбия не е активирала Механизма за гражданска защита на ЕС
Дата: 21/08, 16:121 Коментар

PRP и хиалуронова киселина: съвременен подход при болки и увреждания на ставите
Дата: 21/08, 16:10

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия