Пиксабей
Най-големият кадрови проблем в българския туризъм и в частност – черноморският, е временната заетост заради късия летен сезон. Хотели по морето търсят рецепционисти, сервитьори, камериери, готвачи, аниматори, а интерес към свободните позиции няма заради ниското заплащане.
Младите кадри нямат интерес да работят три месеца и после да се чудят какво да правят, а излизат с много знания и умения от университета, подчерта в ефира на Радио Варна и предаването "Новият ден" доц. Георгина Луканова, ръководител на катедра "Икономика и организация на туризма" към Икономически университет-Варна. Вносът на кадри от трети страни е основен проблем на българския туризъм, каза още специалистът.
В хотелите, в които се работи целогодишно, такъв проблем не се усеща и трудно можем да видим служители, наети от трети страни там. Проблемите са повече при сезонните обекти – хотели и ресторанти, подчерта доц. Луканова.
Въпреки всички предизвикателства, интересът към специалностите, свързани с туризъм и аниматорство, продължава да е голям. Студентите обаче предпочитат да работят или в Германия, или във Великобритания, в търсене на по-добри условия за работа. Тези, които остават у нас, имат различни шансове, необходима е голяма доза късмет да попаднат на правилното място и при правилния човек. Доста пътуваме служебно – в който и хотел да сме, има наши студенти, подчерта доц. Георгина Луканова.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Мароко е първият четвъртфиналист на Мондиала след класика над Канада
Дата: 04/07, 22:22
Община Дупница обяви тридневен траур заради загиналите баба, дядо и две внучета в река Струма
Дата: 04/07, 22:14
Бюджетният дефицит на Черна гора достигна 96,8 милиона евро
Дата: 04/07, 22:06
30 професии ще бъдат защитени у нас през следващите две учебни години
Дата: 04/07, 21:52
Спартак отстъпи на Ботев Пловдив в контрола
Дата: 04/07, 21:36