Въвеждат списък със защитени от държавата професии


13/03/2014, 12:45

Народното събрание (НС) прие на първо четене промени в Закона за професионалното образование и обучение. С промените, се въвежда списък на защитени от държавата професии.

Целта е да се стимулират младите хора да се подготвят и за професии, които не са толкова престижни, но пък са нужни на бизнеса. Като пример са посочени заварчици, шлосери, строители на релсови пътища и съоръжения и други, съобщава БНР.

Въвежда се и така нареченото дуално обучение, с което се дава възможност за обучение чрез работа. Въвеждането на системата се подготвя по региони и през учебната 2015/2016 г. ще има пилотни проекти. Клисарова уточни, че още е рано да се каже в кои професионални училища ще заработи, защото зависи бизнесът към какво ще прояви интерес. 

Това е една сериозна мярка за предотвратяване на отпадането на учениците, защото голяма част от учениците отпадат по социални причини и ако имат възможност да получават средства по време на учене, така ще намалим социалния фактор като причина за отпадане на учениците”, коментира министърът на образованието Анелия Клисарова.

Според нея е доказано в европейските страни, най-вече Германия, Австрия и Швейцария, че там, където работи дуалната система, е най-ниска млажеката безработица, уточни тя. Внесените промени от БСП въвеждат система за осигуряване на  качеството в професионалното образование.

 

http://econ.bg/

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



На 10 май имен ден празнуват хората с имена, производни на Симеон
Дата: 10/05, 00:30

Междуконтиненталната дистанционна хирургия вече е реалност
Дата: 10/05, 00:10

Политологът Тончо Краевски: Стабилно мнозинство не означава край на политическата нестабилност
Дата: 10/05, 00:00

Експерт: Имотният бум от последните години приключи
Дата: 09/05, 23:55

Земетресение разлюля Аржентина
Дата: 09/05, 23:49

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия