На 9 май 2013-а в Морската градина се появи нова тематична алея. Посветена беше на варненските олимпийци и техните успехи. Съвсем подходящо на мястото се появиха фитнес уреди и паметни плочи, напомнящи в какви спортове са се проявили спортните герои на Варна на всяка една от съвременните олимпиади. За възстановената и придобила ново значение алея по вече укрепения скат на Морската градина бяха похарчени 700 000 лв., а реализацията на цялата идея беше на „Холдинг Варна“ АД.

При откриването на алеята едни цъкаха с език, други се радваха искрено, трети пък направо си започнаха да спортуват – кой на уредите, кой с колело или подтичвайки за здраве. Имаше и такива, които целенасочено търсиха недостатъци, но май така и не ги откриха. В крайна сметка варненци заобичаха новата си алея, от която се разкрива най-пълната панорама към залива.

И после дойдоха вандалите.
Първо беше разбит един от постаментите на паметните плочи на олимпийските игри. После започна драскането с боя, спрей и маркери. Така през деня Алеята на олимпийската слава стана любима за любителите на принципа „Здрав дух в здраво тяло“, вечер стана обект на набези от индивиди с поведение на орки. Сравнително дълго се запази здравината на фитнес уредите. Някои от тях обаче също са изкъртени, или почти изкъртени, като вторите са особено опасни за по-невнимателните любители на тренировките.
_308x465.jpg)
Случващото се само за една година с най-новата варненска алея поставя под сериозно съмнение въпроса заслужават ли варненци да живеят в такава среда. Но пък добрите граждани няма как сами да потърсят сметка на вандалите, които я рушат. Затова с особена тежест започва да стои и въпросът за охраната на обектите, още повече, че това далеч не е единственото място във Варна, което се руши по този варварски начин.
Хванаха 20-годишен, откраднал 200 л дизелово гориво от камиони в района на Априлци
Дата: 21/08, 12:48
Френски и испански самолети гасиха 3 пъти пожари в България през 2024 година, един път руски преди 19 години
Дата: 21/08, 12:44
Специалист по репродуктивна медицина идва във Варна на 25 и 26 септември: д-р Баев ще консултира двойки с проблеми при забременяване в Хейлан
Дата: 21/08, 12:40
Подготвят два терена за изграждане на площадки за едрогабаритни отпадъци във Варна
Дата: 21/08, 12:21
Нов пожар избухна в землището на сливенското село Градец
Дата: 21/08, 12:16