През 2012г. са били изхвърлени на боклука 49 млн. тона електроника. Това сочи изследване на StEP, инициатива за правилно изхвърляне на електроника и намаляване на количествата ѝ, съобщават от "Машабъл", предаде екон.бг.
Към т. нар. е-отпадъци спадат не само смартфоните, компютрите и телевизорите, но и домашни уреди като микровълнови печки, перални машини, както и потребителска техника като фотоапарати, принтери, интернет рутери и др. В допълнение се добавят още електронни играчки, осветителни и дори медицински оборудвания.
Според изследването най-много количество електроника е изхвърлил САЩ - 9,4 метрични тона. На второ място се нарежда Китайсъс 7,3 метрични тона , последван отЯпония с 2,7 метрични тона. В класацията на челни позиции са още Германия, Русия, Бразилия и Великобритания.
Ако страните бъдат подредени според изхърляното количеството на глава от населението, държавите променят своя ред , въпреки че САЩ отново е на първо място с 29,8 кг. e-отпадъци на човек. На втора позиция е Австралия - средно 25,2 кг. електроника е изхвърлил всеки австралиец. След това се нарежда Германия, където всеки гражданин се е отървал от 23,2 кг. електроника
Рожден ден има Силвия Лулчева
Дата: 28/08, 03:00
Специалист по репродуктивна медицина идва във Варна на 25 и 26 септември: д-р Баев ще консултира двойки с проблеми при забременяване в Хейлан
Дата: 28/08, 02:30
Учени: В гравитационния фон може да има следи от първите свръхмасивни черни дупки
Дата: 28/08, 02:00