Уникална изложба от снимки на табели и надписи, написани неграмотно, откриха във Варна. Сред уникалните, граничещи с безумието текстове блестят "Магазинат се премести до туалета", "Най-лоновити торбички вече се заплащат", "Салата цнежанка" и "Tърси ме сервитиорка". Има и такива като "Поставяне аламинат, тери кота...", "Кафе 30 ст, ф едно 40 ст.", "Продавам децка кошара и децко легло" и "Сютюени по 1,50 лв.".
Сред надписите има и такива - "Пешаходна зона", "Продав се червен пипиер смлян за манжа", "Зеуе 55 ст/кг". Родните правописни бисери, събрани в изложбата "НЕ"грамотните, показват как не трябва да се пише пред милионната публика на социалните мрежи. Тя е подготвена от варненски преподаватели, а идеята е на колежката им Марияна Рухова от СОУ "Найден Геров".
Колекцията е от публикувани във Фейсбук примери на стилови и правописни гафове, като до тях са поставени правилно изписаните думи и изречения. Експозицията може да бъде видяна в Регионалната библиотека "Пенчо Славейков" в сградата на община Варна, където е подредена. Изложбата съвпада с инициативата на библиотеката за опазване на книжното богатство "Как плаче книгата" и доразвива темата как неграмотният читател се отнася към книгите.
"Грамотният читател не къса книгите, не ги унищожава", коментира директорът на библиотеката Емилия Милкова.
Според показаните случаи на унищожени екземпляри тя смята, че "Плачът е силен и звучи по особен начин! Грамотността е избор, но отговорността е обща".
Френски кораб е бил атакуван в Ормузкия проток, има евакуирани моряци
Дата: 06/05, 11:08
Червено злато „събужда“ сърцето
Дата: 06/05, 11:00
Лятна занималня „Шампиони и приятели“ – лято, изпълнено с игри, спорт и нови приятелства!
Дата: 06/05, 11:00
Lidl посреща звездите от Lidl-Trek преди старта на една от най-големите колоездачни обиколки в света
Дата: 06/05, 11:00
Георг Георигев от ГЕРБ-СДС: Оттук-нататък започват предизвикателствата
Дата: 06/05, 10:57