Шведският град Кируна започва преместването си през юни


29/05/2014, 12:18

През юни започва преместването на центъра на шведския Кируна, обявиха властите на града, който реши да приложи безпрецедентен план, за да се спаси от пропадане.  

Планът за преместването на Кируна е на White Arkitekter в сътрудничество с Ghilardi + Hellsten Arkitekter и предвижда централната част на града да бъде на няколко километра на изток, за да се избегнат рисковите зони, създали се от въгледобивната дейност.

Този нов план ще възстанови града върху устойчиви основи, ще запази историческото и културното му присъствие и ще го направи независим от минната индустрия, като му даде възможност да развива нов тип стопанския дейности, смятат авторите на проекта.

Преди повече от 100 години центърът на Кируна се оформя около най-голямата мина в света, която се експлоатира от държавната компания LKAB. През 2004 г. LKAB установява, че за да продължи да извлича желязо, трябва да копае още по-надълбоко, което обаче ще размести пластовете под над 3000 къщи и знакови постройки, сред които сградата на общината, гарата и вековната църква.

Преди няколко дни компанията обяви, че инвестицията й за първата фаза на новото строителство в Кируна е на обща стойност 415 500 000 евро, които ще бъдат вложени в изграждането на новия градски център. Там ще бъде разположена историческата часовникова кула на града, нов туристически център и новата сграда на общината, проектирана от Henning Larsen Architects.

На по-късен етап ще бъде изградена ефективна публична транспортна система, а също ще се развиват и крайните квартали на града, които се простират на север и на юг от историческия му център. Когато преместването на Кируна приключи, старият град ще бъде превърнат в парк, а след изразходването на мините те ще бъдат туристическа атракция. Пълното преместване на града ще отнеме около 20 - 25 години.

 

dnevnik.bg

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Подготвят два терена за изграждане на площадки за едрогабаритни отпадъци във Варна
Дата: 21/08, 12:21

Нов пожар избухна в землището на сливенското село Градец
Дата: 21/08, 12:16

Министър Шишков инспектира отстраняването на аварията на магистралния водопровод във Варна, откри тънък асфалт
Дата: 21/08, 12:06

PRP и хиалуронова киселина: съвременен подход при болки и увреждания на ставите
Дата: 21/08, 12:00

Завърши ремонтът на тръбопровода под дъното на Варненското езеро
Дата: 21/08, 11:581 Коментар

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия