Близо 10 000 роми живеят в момента в Брюксел, от които 3600 са дошли от България, 4000 са от Румъния, 2000 са от държави от бивша Югославия, а 300 са от Словакия. Това съобщават местни медии, като се позовават на данни от книгата "Роми в движение", чийто автор работи за Центъра за приобщаване в белгийската столица.
Изданието отбелязва, че лошият образ на ромите в Брюксел се дължи главно на действията на малка група бездомни словашки цигани. Тези бездомници били "особено уязвими", защото в продължение на три поколения били дискриминирани и оставени без работа в своята родина.
Останалите роми от Брюксел най-често работели законно, като самонаети и в областта на строителството, чистотата и събирането на метални отпадъци.
Експертите отчитат, че броят на ромите в Брюксел е нараснал чувствително след разширяването на ЕС през 2007 г., когато България и Румъния също станаха част от съюза.
Според белгийските медии обаче нова голяма вълна роми не се очаква, въпреки пълното отпадане на трудовите ограничения за български и румънски граждани от началото на годината, тъй като онези, които са искали да дойдат, вече са го направили.
dnes.bg
Червеният кръст събира 31 млн. долара в помощ на пострадалите в Непал
Дата: 28/08, 00:00
Тръмп преименува езерото Онтарио
Дата: 27/08, 23:51
Янев след втората загуба от ОФИ: Не трябва да навеждаме глава, а да си извадим поуки
Дата: 27/08, 23:40
Русия предупреди Великобритания, че може да нанесе удари по британски военни цели
Дата: 27/08, 23:291 Коментар