Сифилис и хламидии дебнат туристите във Варна, пише "Телеграф". Там болните, засечени от началото на лятото, са най-много, сочат данните на Националния център по обществено здраве и анализи.
От общо 29 случая на хламидийни инфекции в страната през юни 21 са в морската столица, 6 - в София, по един н Пловдив и Враца. Варна води класацията и по сифилис - 8 случая за един месец.
За хората с по-променливи нрави лекарите препоръчват те внимателно да подбират партньорите си. Много от туристите, които си позволяват повече от морски флирт, след седмици или месеци може да разберат неприятната истина.
Особено коварни са хламидиите, тъй като заразяването с тях няма видими проявления при три четвърти от жените и при половината от мъжете. Ако инфекцията не се лекува навреме, може да засегне репродуктивните органи на дамите и да доведе до безплодие.
Лошото е, че хламидии могат да се накачат не само при полов контакт, но и при ползване на обществени тоалетни и басейни. Затова е добре веднъж в годината да си правите тест, съветват лекарите.
Черноморски вечери в Екопарк Варна на 22 и 23 август
Дата: 21/08, 16:00
МОН публикува верните отговори от матурата по БЕЛ. Учениците писаха тема по "Молитва" на Далчев и есе за свободата
Дата: 21/08, 15:58
6 души са ранени при тежката катастрофа на Подбалканския път
Дата: 21/08, 15:54
Съдът в Северна Македония потвърди отказа за лечение на Ива Михаилова
Дата: 21/08, 15:46
Откриха мъртъв генерал-майор от ФСБ в оставка в Москва
Дата: 21/08, 15:381 Коментар