Нови сблъсъци между полиция и демонстранти избухнаха в американския град Фъргюсън в първата нощ с полицейски час. Един човек е прострелян и е в критично състояние, 7 са арестуваните. Безредиците във Фъргюсън започнаха преди седмица, след като полицай застреля 18-годишния цветнокож Майкъл Браун, припомня БНТ 1.
Обстановката беше спокойна в първите минути след влизане в сила на полицейския час, но няколко десетки демонстранти отказаха да напуснат улицата. Приблизително 70 полицаи сформираха линия с вдигнати щитове.
5 бронирани машини заплашително се приближаваха към протестиращите, а по мегафоните полицията предупреди хората да се разпръснат.
Миг по-късно полетяха флакони със сълзотворен газ.
Призори протестът се разпръсна, но отново беше съобщено за грабежи в местен магазин. От полицията обясниха, че сълзотворният газ не е използван, за да се наложи със сила полицейския час, а заради сигнал за въоръжен мъж.
От 9 август насам град Фъргюсън е сцена на протести с расистки заряд и сблъсъци с полицията. Органите на реда неведнъж бяха обвинявани в прекомерно използване на сила. Безредиците избухнаха, след като 28-годишният полицай Дарън Уилсън застреля 18-годишния Майкъл Браун по подозрение за ограбване на магазин. Обстоятелствата около смъртта на афроамериканеца все още се изясняват, но случаят провокира протести в редица американски градове.
Богомил Николов: Мерките за цените овластяват институциите, не потребителите
Дата: 12/05, 19:15
Градушка помля училище в Трявна, обявиха сряда за неучебен ден
Дата: 12/05, 18:59
Над 5100 души са се преместили да живеят във Варна от чужбина през 2025 г.
Дата: 12/05, 18:471 Коментар
Опитват да разбият градоносен облак, преминаващ над община Сливен
Дата: 12/05, 18:28
"Монти Мес" с ново заведение за храна за дома и офиса във Варна
Дата: 12/05, 18:20