Снимка: Булфото, архив
24 май е един от най- красивите български национални празници.
На тази дата честваме Деня на славянската писменост и на българската просвета и култура. Денят, който е част от генетичния код на нас, българите.
С празника на буквите почитаме Светите братя Кирил и Методий - създатели на славянската азбука.
Нека пазим буквите и Словото! Нека сме грижовни към него, защото без Слово няма нито мъдрост, нито справедливост, пише vas.bg.
През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на училищния химн с първия си стих "Върви, народе възродени". Химнът е озаглавен "Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи" и включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите шест. Панайот Пипков създава на 11 май 1900 г. музиката към химна.
Честит празник!
Някои български учени, историци, общественици, културни дейци и политици поставят въпроса за превръщането на 24 май в национален празник вместо 3 март, обосновавайки се с довода, че българската писменост е най-значимото, успешно и трайно дело в хилядолетната история на България.
Според тях 3 март следва да остане официален празник, но 24 май е по-подходящ за национален такъв.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Специално тържество за Нешка Робева във Варна
Дата: 24/05, 20:44
Украйна призова за спешно заседание на Съвета за сигурност на ООН заради масираните руски атаки
Дата: 24/05, 20:36
Президентът: Буквите имат особено значение за нас, 24 май не е носталгия, а бъдеще
Дата: 24/05, 20:31
bTV: След интервюто с Лаура Кьовеши - дойде право на отговор от Теодора Георгиева
Дата: 24/05, 20:25
30 минути пороен дъжд и градушка се изляха над София
Дата: 24/05, 20:08