Кадастралната скица, необходима за продажба на имущество, вече може да бъде извадена и по електронен път в нотариалните кантори, пише inews.bg. До момента това можеше да става само в Агенцията по кадастър. Целта на новата услуга е да спести време, нерви и пари.
Досега издаването на скица за поземлен имот или схема на самостоятелен обект в сграда ставаше само в Агенцията по кадастър. Това създаваше затруднения - ако живеете в София, а продавате имот в Добрич например, трябва да пътувате до тамошната служба, информира bTV.
По думите на Теодора Вуцова, един от първите нотариуси, ползващи оптимизацията, използването на новата услуга й отнема минути.
"Спестява много време на гражданите, не на последно място, спестява и от такси, по простата причина, че тарифата на Агенцията по кадастър предвижда, когато се заявяват услуги онлайн, те да са с 30% по-ниски”, обясни Вуцова.
Документът се издава единствено за нуждите на изповядваната сделка. Облекчението важи само за общини с одобрени кадастрални карти - около една пета от територията на страната.
Подготвят два терена за изграждане на площадки за едрогабаритни отпадъци във Варна
Дата: 21/08, 12:21
Нов пожар избухна в землището на сливенското село Градец
Дата: 21/08, 12:16
Министър Шишков инспектира отстраняването на аварията на магистралния водопровод във Варна, откри тънък асфалт
Дата: 21/08, 12:06
Завърши ремонтът на тръбопровода под дъното на Варненското езеро
Дата: 21/08, 11:581 Коментар