Плевнелиев: Духовността, образованието и ценностите възраждат българския народ


01/11/2014, 10:33

На днешния празник честваме делото на бележитите българи, съградили основата на Третата Българска държава. Изградили с търпение, с постоянство и упорит труд българската държавност и подкрепили решителни развитието на нашата нашия. Тези, които събудиха у народа ни чувство на гордост, че сме българи, които създадоха българската книжовина и иконописна школа, както уникалната българска образователно- културна институция: читалището. Българските будители, които съградиха съвременна, просветна и духовно известна България. Това каза президентът Росен Плевнелиев по време на награждаването на акад. Стефан Воденичаров с орден „Стара планина” първа степен за заслугите му за развитието на науката в България, предаде Фокус.

„Днешният празник е истински общобългарски празник вече век. Създаден през 1922 година денят на народните будители е символ на това как духовността, образованието и ценностите възраждат и издигат българския народ и от най-тъмните времена и кризи”, каза президентът. По думите му, будителството е състояние на дух, което всяко поколение трябва да преоткрие и постигне за себе си, за да може да надгражда и да върви напред.

„Днес с гордост можем да кажем, че първите народни будители имат достойни последователи във ваше лице”, допълни президентът, обръщай ки се към акад. Воденичаров.

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Богомил Николов: Мерките за цените овластяват институциите, не потребителите
Дата: 12/05, 19:15

Градушка помля училище в Трявна, обявиха сряда за неучебен ден
Дата: 12/05, 18:59

Над 5100 души са се преместили да живеят във Варна от чужбина през 2025 г.
Дата: 12/05, 18:471 Коментар

Опитват да разбият градоносен облак, преминаващ над община Сливен
Дата: 12/05, 18:28

"Монти Мес" с ново заведение за храна за дома и офиса във Варна
Дата: 12/05, 18:20

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия