От Оксфорд обявиха коя е думата на годината. Вижте наследницата на "селфи"


19/11/2014, 09:22

Издателите на Оксфордския речник на английския език обявиха vape (вейп) за дума на годината. С нея се обозначава характерната пара, отделяна от електронните цигари, която се вдишва, подобно на пушенето на тютюн. "В сравнение с използването й преди 2 години, днес е 30 пъти по-вероятно да попаднете на тази дума, а употребата й се е увеличила повече от два пъти през изминалите 12 месеца", се казва в официалното съобщение, пише Блиц.

Причините за шеметния възход на "вейп" е навлизането на електронните цигари сред потребителите и споровете за това доколко са безопасни в дългосрочен план. Обикновено, изпаряваната течност е на основата на пропилен гликол или на рестителен глицерин, смесени с малко никотин и ароматизатори от хранителната индустрия.

Пикът в употребата на vape е бил през април, когато властите в Ню Йорк забраниха да се "пуши" с електронни цигари в закрити помещения, а Великобритания отвори в Лондон The Vape Lab - първото си "вейп кафе". От Оксфорд казват, че най-ранната открита употреба на vape е от 1983г. в статия в списание "Ню съсайъти", описваща хипотетично устройството, което по-късно ще бъде изобретено. Думата обаче става забележима чак през 2009 г., уточняват редакторите. Те включиха официалното обяснение на OxfordDictionaries.com през август: "да вдишаш и издишаш парата, създадена от електронна цигара или сходно устройство".

В краткия списък от претенденти за дума на годината попаднаха още bae (описва любим човек), budtender (нещо като барман, който предлага канабис в кофишоп или център за раздаване на марихуана за медицински цели) и slacktivism (комбинация от slacker и activism, описваща обществена ангажираност, но от нисък порядък, например подписване на онлайн петиции). Дума на годината за 2013 г. бе selfie (селфи), масово използвана за автопортретите, заснемани със смартфони.

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Откриха мъртъв генерал-майор от ФСБ в оставка в Москва
Дата: 21/08, 15:38

Намалената мощност на АЕЦ "Козлодуй": 5-ти блок работи нормално, има резервни мощности, няма проблеми с тока
Дата: 21/08, 15:34

Боен дрон камикадзе изплува на плаж край Истанбул
Дата: 21/08, 15:27

Времето във Варна в събота
Дата: 21/08, 15:26

Прокуратурата отговори на Демерджиев: Неприемливи са всякакви "предупреждения", отправени от министър
Дата: 21/08, 15:18

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия