Очаква се тазгодишната винена продукция да е два пъти по-малко от миналогодишната. Това съобщи пред журналисти министърът на земеделието и храните Десислава Танева, която откри фестивала „Дефилето на младото вино” в Пловдив, пише "24 часа".
„Със статистката, с която разполагаме от Агенция по лозя и вино, преработеното грозде от тазгодишната реколта е 109 хиляди тона. Произведеното от нея вино е малко над 78 млн литра”, каза Танева.
Всичко това е заради лоши метеорологични условия през годината. Според министъра, целият земеделски сектор изпраща най-трудната си година – 2014-та. По думите й, 2015 ще бъде също трудна от към процедури, с които ще започне новият програмен период и от към директните плащания за селските райони.
Министерство на земеделието и храните ще подкрепя всички инициативи, свързани с българското производство, подчерта тя.
По време на официалното откриването на фестивала „Дефилето на младото вино” Танева обяви, че са предвидени 135 млн евро за подпомагане на лозарство и винарството за периода 2014 – 2015 година. Министърът наля от бъчвата първата кана с младо вино, с която официална церемония започна фестивалът, който се провежда за шеста порена година в Пловдив. В продължение на три дни гости и жители на града ще могат да опитат новата реколта на българското вино. /"ПЕТЕЛ"
Следете 24 часа в денонощието най-ексклузивните новини от Света, България и Варна в Petel.bg!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Мощният GPS-заглушител е бил в заведение в столичния кв. "Драгалевци"
Дата: 21/08, 20:34
Сърбия поиска помощ за пожарите от ЕС след критики от ЕК, че се е обърнала първо към Русия
Дата: 21/08, 20:25
Два изтребителя F-18 и хеликоптер са вдигнати в Румъния заради засечен дрон до границата с Украйна
Дата: 21/08, 20:181 Коментар
"Лъвиците" победиха Украйна с 3 на 0 на "Евроволей"
Дата: 21/08, 20:16