Проф. Рачев: Коронавирусът с едното краче е в мъртвата природа, а с другото в живата


Дата: 26/03, 10:24

Снимка: Булфото

Една от най-големите заблуди е, че топлото време убива коронавируса. Това каза пред Novini.bg климатологът проф. Георги Рачев.

Природата има няколко много сериозни антидота срещу тази особена форма на живот. Този вирус е особена форма на живот, защото с едното краче е в мъртвата природа, а с другото краче е в живата природа. Доколкото въобще вирусът има крачета – той почти нищо няма. Затова и за него се говори, че е специфична форма на живот, тъй като много трудно се размножава, и то по особен начин – единствено и само в клетката. Няма и обмяна на веществата. Този вирус е жив единствено, когато успее по някакъв начин да се внедри в клетката. По редица показатели на биологията това не е жив организъм. Въпреки всичко, той доста добре успява да вреди на гостоприемника, на организма, в който попадне, заяви проф. Рачев.

Затова трябва да се разгледа поведението му в живия организъм. В конкретния случай става дума за човека и когато е навън. Когато коронавирусът е навън, той много бързо умира и ако трябва да подредим природните дезинфектанти, на последно място е температурата на въздуха, защото в топло и влажно време, в естествена среда, а не в тялото, вирусът може да живее доста дълго време. На първо място го убива ултравиолетовата радиация на слънцето. Тя разрушава обвивката на вируса и той вече не е дееспособен. Второто нещо, което го убива, е сухотата. Така че съчетанието на слънчево и сухо време е природният антидот срещу коронавируса, подчерта климатологът.

Не може да не ни направи впечатление, че вирусът се развива доста добре от географска гледна точка в страни, където е топло, с температури между 0 и 15 градуса, и влажно. На топло, леко влажно и мрачно време, без слънчева радиация вирусът се чувства чудесно. Там, където е много слънчево, в съчетание със сухо време, той много бързо умира. На каквато и да е повърхност, на слънце и при сухо време неговият живот е буквално минути, посочи проф. Рачев.

Затова в Югоизточна Африка, Южен Китай, Тайланд, Индонезия, Виетнам, Мианмар, Индия броят заразени е по-малък в сравнение с останалите държави – по простата причина, че там действа природният антидот слънце в съчетание със сухо време. Ако трябва да подредим природните дезинфектанти, това са слънчевата радиация, сухото време и най-накрая е топлината, каза още проф. Георги Рачев.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



На 27 април събота имен ден празнуват 8 сияйни български имена
Дата: 26/04, 11:39

Страхотна вест за Нана Гладуиш
Дата: 26/04, 11:33

Аз - Делян Пеевски няма да им позволя да разбият държавата
Дата: 26/04, 11:261 Коментар

Легенда на Спартак към феновете: Всички на стадиона в събота
Дата: 26/04, 11:26

Правосъдният министър: Жертвите на домашно насилие вече усещат подкрепа от държавата
Дата: 26/04, 11:21

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2024 | Пълна версия