Демерджиев: България разширява антидрон защитата по границите, следим ситуацията с Иран и сме предприели мерки


21/08/2026, 19:18

снимка: МВР

Непрекъснато следим ситуацията и всички необходими мерки са взети, каза министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев пред журналисти в Белица във връзка с евентуална заплаха от Иран.

Той добави, че данните за иранска заплаха се следят от разузнаванията и припомни ,че премиерът е разговарял с генералния секретар на НАТО, предаде БТА. 

По отношение на разгледаната от Министерство на националната отбрана на Гърция възможност за оказване на помощ на България с цел укрепване на противовъздушната и противобалистичната ѝ отбрана чрез разгръщане на системата „Пейтриът“ (Patriot), министър Демерджиев коментира, че всички държави партньори в рамките на НАТО имат такива отговорност. Използваме всички възможности, каза още той.  

Демерджиев каза също, че се прави всичко възможно час по скоро да се попълнят всички липси, които се констатират от техническо обезпечаване по границата. Първата ни задача беше да подсигурим българо-турската граница, посочи вътрешният министър. До голяма степен това е направено, там включително има осигурени средства и антидрон системи, допълни той. По думите му тези дейности продължават и по черноморската и по всички други граници на страната, както и във вътрешността. Демерджиев коментира още, че в през последните три години „никой не си е направил труда да направи една крачка в тази посока“.

Създадена е координация от премиера между нас и Министерството на отбраната, за да може съвместно да планираме и да придобиваме час по-скоро такива системи, които са ни необходими, каза още Демерджиев и посочи, че амбицията е да има поне две граници – черноморската и българо-турската, които да са еталон за външна граница на Европейския съюз.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Земетресение с магнитуд 4,2 в Турция
Дата: 21/08, 20:40

Откриха двете сестри от Лехчево
Дата: 21/08, 20:39

Мощният GPS-заглушител е бил в заведение в столичния кв. "Драгалевци"
Дата: 21/08, 20:34

PRP и хиалуронова киселина: съвременен подход при болки и увреждания на ставите
Дата: 21/08, 20:30

Сърбия поиска помощ за пожарите от ЕС след критики от ЕК, че се е обърнала първо към Русия
Дата: 21/08, 20:25

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия