Фото Румен Сарандев
Редовни разкопки стартират около късноантичната делва, която беше открита на бул. „Княз Борис I” във Варна при ремонтни дейности. Това съобщи директорът на РИМ-Варна проф. Валентин Плетньов.

Поне 20 дни ще се разравя мястото около находката и крепостната стена край нея. Целта е археолозите да проучат напълно останките от античния Одесос.
В момента мястото е леко разровено и се виждат остатъци от друга делва, споделят минувачи.

Същинска част от крепостната стена се оказа самата Главна улица на Варна. Стената е три метра с камъни от двата края и насип по средата. Разрушена е от поставяните през годините подземни комуникации. Зад делвата се намира счупена амфора.
По повод разкопките Община Варна има временна забрана за извършване на строително-ремонтни дейности по бул. „Княз Борис I“ - в участъка от т. нар. Дупка до хотел „Черно море“. Ветото е наложено от Министерството на културата.
След като разкопките приключат комисия от министерството ще издадат предписание за това къде и как да бъдат съхранявани и експонирани откритите артефакти. Едва тогава ще продължи полагането на новата павирана настилка.
"Монти Мес" отваря ново заведение за храна за дома и офиса във Варна
Дата: 11/05, 02:00
Биофилтър спасява черния дроб
Дата: 11/05, 02:00
Иван Лечев отново ще е треньор в „Гласът на България“
Дата: 11/05, 02:00
Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 11/05, 01:50
Роберто Баджо: Исках да изчезна. Беше огромен срам
Дата: 11/05, 01:30