В края на века зимата в София ще е „почти безснежна”, столичани ще се радват на много „тропически нощи”. Тази смела прогноза е записана в официалната стратегия за развитие на област София-град за периода 2015 - 2020 година, която управата е одобрила на съвет миналия месец, съобщава „Преса”.Според документа, до края на 21 век се очаквало изменение на средните годишни температури в София-град с над 4 градуса. Според прогнозите, ще се увеличат тропическите нощи, през които температурите на въздуха няма да бъдат под 20 градуса. В столицата дните със снежна покрива щял да намалее между 20 и 40 дни, което практически означава безснежна зима.
Климатологът от СУ доц. Георги Рачев направи на пух и прах тази прогноза и заяви, че учените не са били питани. Губернаторът Веселин Пенев призна, че прогнозата за зима без сняг му звучи футуристично. Той не успя да отговори колко е платила областната администрация за доклада.
Авторът на климатичната прогноза е Емил Никитов от НЦТР. Той обясни оправда, че е черпил данни от Европейската комисия. Оказва се, че НЦТР е изготвил и областната стратегия на Хасково. Там също предричат до края на века „почти безснежна зима”.
Бизнесът скочи срещу почивен понеделник след празник
Дата: 11/05, 13:09
„Соколите“ се местят в София
Дата: 11/05, 13:07
Засякоха варненец да шофира дрогиран по крайбрежната алея
Дата: 11/05, 13:06
Силни гръмотевични бури и градушки удрят България в следващите часове
Дата: 11/05, 12:53
Новият министър на икономиката спря всички плащания от дъщерни дружества и обществени поръчки
Дата: 11/05, 12:41