Православие: Какво е тайнство?


11/06/2015, 16:49

Църквата има дадени от Бога средства, които са спасителни за човека и лекуват тялото и душата му. Това са тайнствата. Това са „свещенодействия, духовно – осезаеми средства за спасение, при които чрез видими знаци се дава невидимата Божия благодат, която очиства от греховете, освещава човешката природа и води вярващия човек към спасение”( Митев, Д. Православно догматическо богословие, Варна, 2004, с. 173.)
 
Всички ние, облечени в плът, не можем непосредствено да видим духовните действия на благодатта Божия. Повредени от греха, имаме нужда от благодатно изцеляване не само на нашата душа, но и на тялото.
 
Затова Бог е благоволил невидимите действия на Своята благодат да се съединят с видимите. По този начин видимото и осезаемото ще бъде по-достъпно за нас и нашата вяра от невидимото и неосезаемото.
 
Тайнствата са тези, които ни съединяват с Христа. Укрепват нашите нравствените сили и съдействат за нашето нравствено усъвършенстване.

http://www.smisalat-na-jivota.com

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



16-годишно момче почина след употреба на наркотици в София
Дата: 15/07, 20:05

Валери Айе: Шокирана съм, че българският премиер използва парада в Париж, за да направи антиевропейско изявление
Дата: 15/07, 20:03

бТВ: Директорът на "Български пощи" е получавал заплата от 20 000 лв.
Дата: 15/07, 20:02

Испания и Гибралтар празнуват падането на последната граница в Западна Европа
Дата: 15/07, 19:50

Камарата на строителите с иновативно предложение за Варна
Дата: 15/07, 19:50

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия