Постигнато е споразумение по ядрената програма на Иран, съобщи европейски дипломат за ТАСС. Санкциите на ООН в сферата на ракетните технологии няма да бъда снети още 8 години, съобщава Al Arabia.
"По всички въпроси бе постигнат компромис, в близко време страните ще обявят резултата", заяви източникът.
По думите му "работата в нощта срещу понеделник позволи да бъдат отстранени разногласията, макар това да стана и под големия натиск на (поставения) срок (за постигането на споразумение)". Той добави, че официално сделката ще бъде подписана във Виена по обед от външните министри. Тогава се очаква финално пленарно заседание на първите дипломати на Шесторката и Иран, след което ще има пресконференция, пише "Сега".
Проблемът с иранската ядрена програма състоеше на дневен ред 12 години. Предприети бяха различни дипломатически усилия, за да не се допусне създаването на ядрено оръжие от страна на Иран, който иначе развива мирна ядрената енергетика.
Партньорът на Техеран в преговорите бе Шесторката. Първоначално тя бе Петорка – петте водещи ядрени сили, които са и постоянните страни членки на Съвета за сигурност на ООН – САЩ, Русия, Китай, Великобритания и Франция. Последните години към тях се включи и Германия заради ролята в иранската ядрена програма.
Следете всяка минута 24 часа в денонощието последните новини - такива, каквито са, от Света, България и Варна в Petel.bg!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Бъдете с нас навсякъде и през вашия мобилен телефон!
Григор Димитров тренира с баща си във Франция
Дата: 09/05, 23:21
Търговци: След 10-ина дни ще излязат българските череши. Хубавите ще са между 7-8 евро за килограм
Дата: 09/05, 23:14
Областният управител на Софийска област: Още в понеделник незабавно подавам оставка
Дата: 09/05, 23:07
Николай Михайлов към Боби Михайлов: Липсваш ми всеки ден
Дата: 09/05, 23:00
Антонио Коща: ЕС ще трябва да преговаря с Русия
Дата: 09/05, 22:591 Коментар