Над 40 на сто от жените в България раждат със секцио


17/08/2015, 00:37

Раждаемостта в България все повече намалява, а раждащите жени все още не са в центъра на болничните грижи. Притеснително много жени пък раждат със секцио. Тези данни обобщиха неправителствени организации, които представиха проекта си „Стратегия за дългосрочна застъпническа кампания за спазване на човешките и гражданските права в майчиното здравеопазване”, финансиран с европейски средства.

Според организациите е нужна цялостна промяна за подобряване на родилните и следродилните грижи за майката, предаде Би Ти Ви.

Данните им сочат, че раждаемостта от началото на годината е паднала с 2 на сто в София и с повече от 27 на сто във Видин, спрямо миналата година, очакват се рекордно ниски нива на раждаемост за годината, а раждащите жени все още не са в центъра на грижи.

Според представители на организациите тревожен е и фактът, че повече от 40 на сто от жените раждат със секцио, а в частните болници процентът достига 70-85.

Това е животоспасяваща операция, не може такъв процент от ражданията да са застрашени, което ни навява на мисълта, че самите жени избират този начин и не са информирани за последствията за тяхното здраве и това на децата им, коментира Нели Мутафова, заместник-председател на Сдружение „Родилница”.

По думите ѝ вече се знае, че за децата родени с Цезарово сечение, има по-голяма вероятност от респираторни заболявания в ранна възраст и автоимунни – в зряла.

 

Липсва превенция на усложненията и недоносеността на бебетата, коментира Миглена Делчева - управител на фондация „Родители за родители”. По думите ѝ между 2 и 8 седмица след раждането се развива следродилна депресия, която може да има тежки последици, но не е предвидена грижа за майката.

Според представителите на НПО акушерките са тези, които могат да помогнат за подобряване на следродилните грижи за майката и бебето през първия месец след раждането, в който е предвидена само една консултация с педиатър.

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Камион с гръмнала гума предизвика верижна катастрофа на "Хемус"
Дата: 06/05, 20:38

СЗО спешно търси 82 пътници от борда на самолет
Дата: 06/05, 20:26

Данните за качеството на въздуха край ТЕЦ "Бобов дол" вече и на сайта на Общината
Дата: 06/05, 20:15

8 нови профилактични кампании в лаборатория „ЛИНА“
Дата: 06/05, 20:10

Моторист загина при катастрофа на пътя между Котел и Омуртаг
Дата: 06/05, 20:03

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия