Снимка Булфото
Един от инструментите на апарата LADEE на американската Национална космическа агенция (NASA) доказа, че атмосферата на лунната повърхност съдържа неон. Астрономите дискутират възможността за наличие на неон от времето на мисиите Apollо и отговорът бе намерен, след като апарата се разби в лунната повърхност през 2014 година, пише Engadget, цитиран от Фокус.
Количеството неон дори е достатъчно голямо, за да накара тънката лунна атмосфера, (наричана екзосфера) да сияе, пише 24chasa.bg.
Инструментът на LADEE установява, че лунната екзосфера е съставена главно от хелий, аргон и неон. Основият им източник са слънчевите ветрове, които са променливи с пикови стойности през деня. Данните на сондата показват все пак, че част от газовете се генерират от самата Луна. При разпада на радиоактивен калий-40 в лунните скали се отделя аргон, а торият и уранът произвеждат хелий.
Илиан Илиев премина в турски клуб
Дата: 24/06, 15:17
Спартак: Време е отново да се съберем на нашия стадион
Дата: 24/06, 15:05
Има сигурно решение за високия холестерол
Дата: 24/06, 15:00
КЗК отказа да спре обществената поръчка за чистотата на Варна
Дата: 24/06, 14:57