Снимка Булфото
Един от инструментите на апарата LADEE на американската Национална космическа агенция (NASA) доказа, че атмосферата на лунната повърхност съдържа неон. Астрономите дискутират възможността за наличие на неон от времето на мисиите Apollо и отговорът бе намерен, след като апарата се разби в лунната повърхност през 2014 година, пише Engadget, цитиран от Фокус.
Количеството неон дори е достатъчно голямо, за да накара тънката лунна атмосфера, (наричана екзосфера) да сияе, пише 24chasa.bg.
Инструментът на LADEE установява, че лунната екзосфера е съставена главно от хелий, аргон и неон. Основият им източник са слънчевите ветрове, които са променливи с пикови стойности през деня. Данните на сондата показват все пак, че част от газовете се генерират от самата Луна. При разпада на радиоактивен калий-40 в лунните скали се отделя аргон, а торият и уранът произвеждат хелий.
Има сигурно решение за високия холестерол
Дата: 24/06, 17:10
Спартак привлече четвърти португалец
Дата: 24/06, 17:06
Гълъб Донев обяви “значителен по размер дефицит”
Дата: 24/06, 16:59
Израел нанесе удар срещу двама "терористи" на "Хизбула" в Южен Ливан
Дата: 24/06, 16:55
Доц. д-р Весела Карамишева: Добрата хидратация е част от грижата за спокойна бременност
Дата: 24/06, 16:54