Металната двулевка идва в края на годината


29/08/2015, 11:04

кадър: Би Ти Ви

 

Банкнотите от 2 лева са сред най-често засичаните като негодни заради изхабяване или нараняване, сочи анализ на БНБ. Почти всяка трета банкнота, отделена заради износване е двулевова.

Много скоро централните банкери ще забравят за грижите около подмяната на скъсани с нови двулевки – през последното тримесечие у нас, ще се появи монетата от 2 лева.

Банкнотите, които по правило са голяма ценност, сами по себе си са просто хартия и се износват. Грижа на централната банка е на известен период от време да ги подменя, предава Би Ти Ви.

Статистиката сочи, че от миналото лято до сега негодните банкноти са почти 69 милиона бройки. В кошчето са отишли почти 16 милиона броя двулевки. Някои от хартиените двулевки са по джобовете ни още от 1999 г. Не че не се случва и железни пари да се изтеглят заради изхабяване но това е много по-рядко.

И така хартиеният Паисий Хилендарски - ще бъде сменен от метален съвсем скоро - от БНБ съобщиха че това трябва да стане от октомври до декември. С познатите хартиени пари обаче ще можем да плащаме и занапред стига да ги имаме. Почти забравеното вече хартиено левче официално се води като банкнота в обръщение у нас и до днес.

Новите два лева ще приличат на единия - монетата ще е от два различни метала - бял и жълт, както е и левчето. За разлика от него вътрешната й част ще бъде от жълт метал, а външният кръг - от бял, за да се различават по-лесно. Монетата от 2 лева ще е и малко по-голяма.

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Пътник от заразения с хантавирус круизен кораб: Забраниха ни да слизаме, чакаме в открито море
Дата: 06/05, 18:18

Хиляди потърсиха изцеление в лечебен извор край Момчилград
Дата: 06/05, 18:14

Над 120 хиляди автомобила се връщат тази вечер в София
Дата: 06/05, 18:00

8 нови профилактични кампании в лаборатория „ЛИНА“
Дата: 06/05, 18:00

ОССЕ оцени изборите в България на 19 април
Дата: 06/05, 17:54

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия