фото: stltoday.com
Все повече правителствени агенции използват дронове, макар че употребата на машините е „сива зона” по отношение на правото, пише АФП, цитирани от Пик.
Критиците на тенденцията заявяват, че това може да доведе до некотролирано следене на цивилни. „Още е малко като в Дивия запад”, заяви анализаторът на Американския съюз за граждански свободи Джей Станли.
Общо над 20 полицейски управления използват активно дронове, а данните на фондация „Илектроник фронтиър” показват, че 60 други са поискали разрешения за това. От 2012 г. правителствените агенции използват малки безпилотни апарати – до 25 кг., след като получат сертификат от Федералната администрация по авиацията. ФБР също използва дронове за някои мисии.
Това обаче тревожи правозащитните организации с мотива, че употребата на безпилотните апарати може да доведе до навлизане в личния живот на цивилни и незаподозрени в нищо американци.
„Дроновете, екипирани със софтуер за разпознаване на лица, инфрачервена технология и възможности за подслушване, биха причинили безпрецендентна инвазия в правата ни”, заяви Американският съюз за граждански свободи.
Информационният център за електронна неприкосвеност пък призова да се изисква съдебна заповед, преди полицията да пуска дронове в полет.
Следете всяка минута 24 часа в денонощието последните новини - такива, каквито са, от Света, България и Варна в Petel.bg!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Бъдете с нас навсякъде и през вашия мобилен телефон!
Самолети на САЩ нарушиха въздушното пространство на Австрия, Виена вдигна изтребители
Дата: 12/05, 14:551 Коментар
Избраха Саръбоюков и Карамфилов за Спортист и Треньор №1 за март
Дата: 12/05, 14:46
Мъж откри стрелба край Харвардския университет, полицията го простреля
Дата: 12/05, 14:43
Феновете на ЦСКА изкупиха 22 хиляди билета за финала
Дата: 12/05, 14:40