Снимка Булфото
Забраната за използване на мобилни телефони в клас вече е официална. Това решиха депутатите с приети на второ четене текстове в Закона за образоването, съобщи БНР.
С новия закон на децата е забранено да използват мобилните си телефони по време на учебните часове. Учениците няма да имат право да участват в хазартни игри, да употребяват тютюн и тютюневи изделия, алкохол и наркотични вещества, да носят оръжие, както и други предмети, които са източник на повишена опасност, пише 24chasa.bg.
Всяко училище ще трябва да изготви свой етичен кодекс, който да бъде публикуван на интернет страницата му.
В закона бяха описани правата и задълженията на учениците. Според текстовете учениците имат право да дават мнения и предложения за училищните дейности, включително за избираемите и за факултативните учебни часове. Учениците ще могат да участват в обсъждането при решаване на въпроси, засягащи училищния живот и училищната общност, в т.ч. училищния учебен план.
С промените децата ще имат право да получават съдействие от училището и от органите на местното самоуправление при изразяване на мнението си по въпроси, които пряко ги засягат, както и при участие в живота на общността.
Учениците ще са длъжни да носят ученическите си лични карти във и извън училище.
Други промени предвиждат министърът на образованието да одобрява неограничен брой учебници и помагала. Според сега действащите разпоредби министърът одобрява до три учебника по един учебен предмет за всеки клас.
На първо четене: НС прие промените в Закона за защита на конкуренцията
Дата: 13/05, 13:05
Четирима от Черно море са аут до края на сезона
Дата: 13/05, 13:04
Близо 3500 бегачи се очакват на старта в 11-ото издание на Маратон Варна
Дата: 13/05, 12:591 Коментар
Вътрешният министър: Снемането на охраната от НСО на Пеевски и Борисов е направено след анализ, не е политически акт
Дата: 13/05, 12:50
Подготовка за екскурзия: С кратък онлайн курс по английски научавате най-важното за 10 часа
Дата: 13/05, 12:50