39 пеликана от защитен вид намерени мъртви


02/10/2015, 19:16

Снимка: Булфото, архив

39 пеликана са намерени мъртви в покрайнините на квартал "Долно Езерово" в Бургас през последните две седмици. Това съобщиха от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Бургас. Други три екземпляра от ятото пострадали птици са спасени и изпратени за лечение и възстановяване в "Спасителен център за диви животни" в Стара Загора.

Всички са млади екземпляри от вида розов пеликан и са открити след подадени в РИОСВ-Бургас сигнали. Розовият пеликан се наблюдава на големи струпвания в района на Бургаските езера - места за почивка по време на пролетната и есенната миграция.

Мъртвите птици са намерени под далекопроводи, по телата им има външни наранявания, поради което за вероятна причина за смъртта се счита сблъсък с електропреносната мрежа. Взетите биологични проби от загиналите през първата седмица птици са отрицателни за наличие на птичи грип.

РИОСВ-Бургас организира работна среща в началото на следващата седмица със собствениците на електропреносните съоръжения. Тя ще е за набелязване и предприемане на спешни мерки с цел предотвратяване на подобни последствия за мигриращите видове птици.

Двата вида пеликани - розов и къдроглав, които се срещат в България, са защитени от Закона за билогичното разнообразие. При намиране на екземпляри в безпомощно състояние от защитени видове, гражданите са длъжни да уведомят РИОСВ, съобщи "Блиц".

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Двама мотористи пострадаха при катастрофи в Кърджалийско
Дата: 11/05, 17:04

Министър Георги Пеев изиска подробни доклади за безопасността в жп транспорта
Дата: 11/05, 17:00

Биофилтър спасява черния дроб
Дата: 11/05, 16:50

Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 11/05, 16:50

"Монти Мес" отваря ново заведение за храна за дома и офиса във Варна
Дата: 11/05, 16:50

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия