Колко ще ни струва зимата?


03/10/2015, 10:06

илюстрация: Булфото

"През този отоплителен сезон българските граждани ще имат по-малко разходи за отоплениезаради поевтиняването на природния газ”, заяви в „Събуди се” министърът на енергетиката Теменужка Петкова. 

"България е една от последните страни в ЕС, която не е либерализирала напълно своя енергиен пазар и това е много сериозен проблем пред нас. НЕК се явява буфера, който обира всички негативи и загуби. Тарифният дефицит, който НЕК реализира в резултат на липсата на пазарни условия, е 1,4 милиарда лева. Това е дисбалансът, който се получава в резултат на това, че НЕК е обществен доставчик и единствен купувач”, заяви енергийният министър.

"Пазарът ще определи каква ще бъде цената на тока на базата на търсенето и предлагането. Наблюденията на съседни страни след пълната либерализация на пазара показват, чепървоначално там е имало леко завишаване на цената на тока, но след това следва рязък спад", обясни Петкова.

В тази връзка тя не се нае да прогнозира каква ще бъде цената на тока след 1 януари 2016 г. С либерализацията на пазара се предвижда всеки потребител да има възможност да избира доставчик на електроенергия, а те от своя страна ще имат ангажимента да предоставят най-добрите условия. 

Междувременно ведомството организира проверки в трите ЕРП-та, като целта е да се установи каква е подготовката им за есенно-зимния сезон.

"Подготвя се доклад след тези проверки, който ще бъде предоставен и на медиите. В него ще се съдържа информация за констатациите в трите ЕРП-та, изводите и препоръките, които са направени. Подготвяме и матрица на рисковете, която ще им бъде предоставена, така че да имаме единна система за действие при бедствени ситуации”, обясни Петкова.



Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Пиян шофьор на тир едва не събори къща в Харманли
Дата: 07/05, 11:43

ПП: Радев го няма в парламента, очевидно му е неудобно да участва в свалянето на охраната на Пеевски и Борисов
Дата: 07/05, 11:40

Клисурски: Състоянието на държавния бюджет е адекватно на ситуацията, в резерва има 6,8 млрд. евро
Дата: 07/05, 11:33

Днес гледат мярката за неотклонение на литовката, наръгала четирима във Варна
Дата: 07/05, 11:281 Коментар

Васил Велев за "мизерията в България" към Виктор Николаев: Сигурно не ходиш на ресторанти? Вижте уличните котки - те са дебели
Дата: 07/05, 11:242 Коментара

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия