Илюстрация Булфото
Музейни работници, служители на художествени галерии и библиотекари от цялата страна ще протестират днес срещу ниското заплащане на труда им, съобщават всички централни емисии.
Протестът им е и заради недостига на средства за опазване на културното наследство на България.
Протестиращите настояват за увеличение на работната заплата поне с 50%. Досега държавните музеи (почти всички със статут "национални"), както и Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" и 55-те общински музея, не са на делегирани бюджети, което ги поставя в неравностойно положение спрямо останалите, припомня БНР. За целта са необходими 7,9 млн. лв. към бюджета на Министерството на културата и 4 772 000 лв., които чрез Министерството на финансите да се разпределят целево по общините, смятат от синдикатите.
Работещите в Регионалния исторически музей и Художествената галерия в Добрич планират протестно шествие в ранния следобед по централната пешеходна зона на града. Шествие ще има и до сградата археологическия музей в Бургас.
Протестите на други места като смолянската регионална библиотека ще бъдат символични - с отличителни ленти на протестиращите служители. Служителите на Регионалния исторически музей в Ловеч са избрали като форма на протест да приемат днес посетителите си безплатно.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Верижна катастрофа на магистрала "Хемус"
Дата: 12/05, 19:42
Привикват българския посланик в Скопие заради термина "северномакедонски"
Дата: 12/05, 19:34
Транспортният министър въведе временни ограничения върху плащанията и поемането на нови задължения
Дата: 12/05, 19:27
Богомил Николов: Мерките за цените овластяват институциите, не потребителите
Дата: 12/05, 19:15
Градушка помля училище в Трявна, обявиха сряда за неучебен ден
Дата: 12/05, 18:59