The Telegraph: Откриха "Планета Девет"


21/01/2016, 07:51

Снимка: АФП

Учените са открили доказателства за девета планета в слънчевата система, която се движи по странна удължена орбита, пише The Telegraph, цитиран от "Фокус".

Тялото, наречено „Планета Девет“ е с 10 пъти по-голяма маса от Земята и обикаля Слънцето за между 10 и 20 хиляди години. Тя е толкова голяма, че изследователите я окачествиха като „най-планетната планета в Слънчевата система“.

Планетата е открита от изследователи от Калифорнийския технологичен институт , които се озадачили защо 13 обекта от Кайперовия пояс- зона отвъд Плутон- се движат заедно, сякаш са хванати от гравитацията на голям обект. След компютърни симулации те достигнали до извода, че само масивна планета може да предизвика това странно движение. 

Според астронома Мартин Рийс телескопите трябва да могат да видят планетата.
„Ако тя съществува, тя ще бъде видима. Така, че ще трябва да чакаме докато бъдат извършени търсения с големи телескопи“, заяви Рийс.

Изследователят Майк Браун, който заедно с Константин Батигин е открил доказателствата за „Планета Девет“ заяви, че тя е толкова голяма, че няма да има спорове дали е истинска планета. За разлика от по-малките обекти като планетите-джуджета, „Планета Девет“ гравитационно доминира над своите съседи в Слънчевата система.

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Хороскоп за сряда: Телец - стабилност; Лъв - увереност; Везни - хармония; Стрелец - релакс; Водолей - промяна
Дата: 22/04, 04:30

Как се прави здрав корем
Дата: 22/04, 04:10

На 22 април 1876 г. е осветено знамето "Свобода или смърт" на Райна Княгиня
Дата: 22/04, 04:00

Рожден ден празнува Ивайло Йорданов
Дата: 22/04, 03:00

Дъжд от "падащи звезди" може да се наблюдава тази нощ
Дата: 22/04, 02:00

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия