Мъже с токчета излязоха на шествие против насилието над жени в центъра на София. Проявата "Извърви километър в нейните обувки" е в подкрепа на жените, жертви на домашно и сексуално насилие.
Повечето от участниците разказаха, че се чувстват некомфортно в обувките на почти 10-сантиметрови токчета. Въпреки това те заявиха желанието си да привлекат общественото внимание върху проблема с насилието над жени.
За пореден път организаторите канят мъжете да кажат "Не на насилието!", както и да изразят ясно солидарността си с пострадалите жени. По данни на Агенцията за основните права на ЕС от 2014 г.
28% от жените в България са били жертва на насилие. Повече от половината анкетирани (56%) пъй не са запознати, че съществуват специализирани институции и услуги в защита на жените, претърпели насилие.
Идеята на инициативата е участниците да извървят километър на токчета. Така те ще изразят солидарност срещу насилието над жени. У нас мероприятието се организира за четвърти път.
Тази година събитието се фокусира и върху насилието над жените с различна сексуалност (ЛБТ – лесбийки, бисексуални, трансджендър).
Според данни на проведеното от Агенцията на Европейския съюз за основни права (FRA, 2012) проучване на ситуацията на ЛГБТ хората, 55% от лесбийките, 46% от бисексуалните жени и 47% от трансджендър жените в ЕС са били жертва на дискриминация или тормоз през последната година.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Богомил Николов: Мерките за цените овластяват институциите, не потребителите
Дата: 12/05, 19:15
Градушка помля училище в Трявна, обявиха сряда за неучебен ден
Дата: 12/05, 18:59
Над 5100 души са се преместили да живеят във Варна от чужбина през 2025 г.
Дата: 12/05, 18:471 Коментар
Опитват да разбият градоносен облак, преминаващ над община Сливен
Дата: 12/05, 18:28
"Монти Мес" с ново заведение за храна за дома и офиса във Варна
Дата: 12/05, 18:20