Първият български треньор по футбол в Казахстан: Там за мачове отборите пътуват по 5000 км!


10/01/2017, 16:54

Снимка: gong.bg

Казахстан събира елита на футболните треньори в България. В три от 12-те отбора в Премиер лигата на бившата съветска република работят имена, оставили следа в родния футбол - Станимир Стоилов, Димитър Димитров - Херо и Стойчо Младенов. Илиан Илиев също е спряган за треньор в местния Алтай. Не е тайна, че Стойчо Стоилов отвори вратите за българските треньори в тази страна, но той далеч не е първият роден специалист, работил в Казахстан. През 2012 година варненецът Радостин Димов, става първият наставник на казахстански тим. Той води Каспий Актау в Първа дивизия, където остави добри впечатления с работата си.

- Г-н Димов, как се стигна до това да станете треньор на казахстански тим?

- Благодарение на български мениджър Евгени Маринов, който имаше позиции в Казахстан. Получих предложение от Каспий Актау и приех. Това бе за мен предизвикателство, което не можех да пропусна. Поех тима през зимата за началото на предсезонната подготовка. Най-големият проблем за чужденците са дългите пътувания за мачовете от първенството. Огромна като територия страна. Случвало се е да пътуваш за мач 4-5 хиляди километра, което за чужденците е доста тежко. Не бях свикнал с такива преходи и това за мен бе най-голямото неудобство. Друг проблем е голямата разлика в температурите. От минус 40 през зимата до плюс 40 през лятото. По тази причина и повечето терени в страната са с изкуствена настилка. Икономиката в Казахстан е стабилна, всички отбори са изцяло финансирани от кметствата или от държавата. Това е плюс за развитието не само на футбола, но и на спорта като цяло. Затова постигат и успехи.

- Следите ли какво се случва в казахстанския футбол в момента?

- Да, и то изкъсо. С всяка година се забелязва една трайна тенденция за израстване в отборите. Тимове като Кайрат и Астана вече са фактор и на европейската сцена. Можем да заимстваме много неща от тяхното първенство. Едно от нещата, които ми направиха впечатление е, че във втория им ешелон няма изпадащи отбори. По този начин спокойно може да отпадне правилото за футболистите до 21 години, защото отборите, които искат да развиват футбол, ще го правят така или иначе.

- Има ли вариант отново да поемете отбор от Казахстан?

- На този етап няма конкретни предложения, по простата причина, че в първа лига работят местни треньори, които също са на добро ниво. Наблюдава се една лоялност между местните треньори и клубовете във втора дивизия. Във Висшата лига работят основно сериозни специалисти - чужденци.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Кремъл повтори думите на Путин, че войната върви към своя край
Дата: 12/05, 15:40

Химикали, излети в канализацията, може да са довели до взрива край детска градина в Горна Оряховица
Дата: 12/05, 15:30

Кузман Илиев: Вървим към Виденовото време
Дата: 12/05, 15:23

Василев: Предложените законови промени няма да намалят цените и могат да доведат до обратен ефект
Дата: 12/05, 15:17

Модева: Бюджетът за реклама на България е доста ограничен в сравнение със съседните страни
Дата: 12/05, 15:09

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия