Деветдесет и четири бойци на "Ислямска държава", включително четирима висши командири, са убити от свръхмощната американска бомба, използвана за пръв път в четвъртък срещу позиции на ИД в Източен Афганистан, съобщи ДПА, цитирайки представител на местната власт.
Според Есмаил Шиуар, управител на областта Ачин, бастион на джихадистите в провинция Нангархар, няма цивилни жертви, тъй като местното население е било евакуирано от афганистанската армия.
Целта на американския удар бе труден за унищожаване с обикновени бомби команден център на ИД, скрит в планински район. При удара е бил разрушен дълъг 300 метра тунел, както и леко и тежко оръжие, съобщи афганистанското министерство на отбраната.
По-рано Шиуар заяви пред АФП, че са били разрушени три тунела, използвани от джихадистите, пише pik.bg.
Смятаната за най-мощната конвенционална авиобомба, наричана в САЩ "майката на всички бомби", тежи близо 11 тона и взривната й сила е 11 тона в тротилов еквивалент, припомня БТА. Експлозията е била толкова силна, че земята се е разтърсила и са изпочупени прозорци на километри от мястото на удара.
След използването на бомбата американският генерал Джон Никълсън заяви в комюнике, че това е най-подходящото оръжие за атакуване на цел като подземния комплекс на ИД и е било използвано, за да се запази инерцията на настъплението срещу местния клон на ислямистката групировка - ИДИЛ-Хорасан.
Той действа в Афганистан и Пакистан и обяви създаването си през януари 2015 г. Това бе първият случай, в който "Ислямска държава" съобщи, че обхваща вече и райони извън арабския свят, отбелязва ДПА.
Местните жители, намирали се в непосредствена близост до мишената на удара, са били своевременно изведени, а населението на по-отдалечените райони е било предупредено от афганистанската армия чрез джамиите.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
ЕС обеща 2 милиона евро помощ за Колумбия след земетресението
Дата: 12/08, 11:25
След убийството на Георги Кузев: Община Пловдив стартира система сигурност и превенция на насилието
Дата: 12/08, 11:151 Коментар
Сигнал за бомба в Сметната палата
Дата: 12/08, 11:05
Весела Лечева прогнозира златен медал от Олимпийските игри 2028 за България
Дата: 12/08, 11:03
Тръмп: САЩ вече притежават Ормузкия проток, имаме пълен контрол, Иран няма контрол
Дата: 12/08, 10:591 Коментар