Учените откриха основната причина, заради която мрем като пилци


25/04/2017, 09:16

Затлъстяването е причина номер едно за съкращаването на живота – по-голям рисков фактор от пушенето и високото кръвно налягане. Според екип американски изследователи прекомерното наднормено тегло води до 47% повече загубени години живот в сравнение с цигарите, които от своя страна съкращават живота с почти толкова, с колкото и високото кръвно налягане, пише научното издание „Сайънс дейли“, цитирано от БГНЕС. 

Според екипа, базирал откритията си на данни на американски граждани от 2014 г., най-много години живот човек губи заради наднорменото тегло, диабета, пушенето, високото кръвно налягане и високия холестерол.


И това е интересно - Затлъстяването причинява 11 форми на рак при децата - още по темата четете на най-добрия здравен сайт zdrave.to

Учените обаче предупреждават, че заключенията им могат да не важат по същия начин за отделните индивиди, като за човек с наднормено тегло и проблеми с алкохола пиенето може да е основен фактор за съкращаването на живота му.

Данните показват и подобряването в общественото и клинично здраве вследствие на усилията през последните 15 години да се ограничи употребата на цигари. Ако това не беше така, то сега пушенето със сигурност щеше да е начело на списъка. Ключов момент в проучването е и фактът, че три от първите пет причини за намаляване продължителността на живота – диабета, хипертонията и високия холестерол, могат да бъдат лекувани.

„Тези предварителни резултати продължават да хвърлят светлина върху важността на отслабването, справянето с диабета и здравословното хранене на населението в САЩ“, посочва д-р Глен Такслър, изследовател от Клиника „Кливланд“ и автор на проучването.

„Истината е, че макар и да знаем непосредствената причина за смъртта на пациент – например рак на гърдата или инфаркт, ние не знаем какви са допринеслите за тома фактори като пушенето, наднорменото тегло, алкохола и семейната история“, допълни още д-р Такслър, който заедно с екипа си продължава да работи върху по-точни изчисления за факторите, водещи до съкращаване на живота.  

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Областният управител на Габрово свиква спешна среща заради общественото напрежение в града
Дата: 10/05, 19:44

Янкулов за избора на нов ВСС: Ключовото е дали има политическа воля промените да бъдат реални, а не формални
Дата: 10/05, 19:34

Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 10/05, 19:30

Над 200 000 мигранти са минали Ламанша с малки лодки и са стигнали до Великобритания от 2018 г. насам
Дата: 10/05, 19:251 Коментар

Заркова: Сарафов и Гешев заявиха, че не искат да стават главни прокурори, но това не е концерт по желание - така работи мафията
Дата: 10/05, 19:18

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия