"Ислямска държава" може да създаде своя база на Балканите. И по-конкретно в Босна и Херцеговина. За това предупреждава чешкият президент Милош Земан.
Според него след поражението на джихадистката групировка в Сирия и Ирак, което изглежда все по-близо, терористите могат да създадат база в Босна. Която ще бъде трамплин за нови терористични атаки в Европа, заяви Земан в интервю за телевизия "Blesk”, цитиран от Inews.
"В допълнение, ислямистите ще се активизират в Афганистан, където имат по-голям шанс за успех", подчерта той. Според него, в Босна джихадистите имат много поддръжници. Ако прогнозите му се сбъднат, европейските държави ще трябва да реагират на нова терористична заплаха. "Трябва да се преговаря с лидерите на Босна и Херцеговина за това как да се намали опасността от терористична база в страната”, посочи Земан. По думите му, с този въпрос трябва да се ангажира Съветът на Европа.
Наскоро се появи информация, че хора от редица арабски държави са започнали много по-често да посещават Босна и Херцеговина. Броят им е нараснал неколкократно спрямо предходните години. Освен това доста араби са закупули имоти в страната. На места дори са се формирали арабски квартали. Засега обаче не е ясно дали това има нещо общо с тероризма и радикалните групировки като "Ислямска държава".
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Куче "малиноа" нахапа осемгодишно момиченце и майка му в парка в Стара Загора
Дата: 10/08, 12:241 Коментар
Габровската електричка до Царева ливада отива в историята
Дата: 10/08, 12:21
Морски Фест във Варна предлага цял ден спорт, игри и забавления на плажа в Аспарухово
Дата: 10/08, 12:12
Мъж и жена от Хасково прибрали 9500 евро от баба в Кърджали и ги оставили в кош за боклук в Русе
Дата: 10/08, 12:05
⚓ В очакване на празника на Варна! 💙
Дата: 10/08, 12:00