Проф. Андрей Пантев: Най-пагубните решения България е взимала, когато е била независима (Видео)


24/09/2017, 03:17

Най-пагубните решения България е взимала, когато е била независима. Независимостта е условие, но не е гаранция, че си много мъдър в политическите и военните си начинания.

Преувеличаваме важността на България и в наши дни.  В момента най-големият престиж за един политик е да каже, че е подкрепян  от чужбина, преди 100 години това е бил позорен акт. Това каза в предаването "Офанзива" по Канал 3  историкът проф. Андрей Пантев.

По думите му Левски и Ботев не са наблягали на думата интереси, а на думата свобода.

"Основният урок е духът на населението, моралното здраве на един народ. Независимостта е условно понятие, днес нямаме независими хора, страни и дори континенти, да не говорим за политическия свят. Има една мъчителна зависимост в нашата история, тъкмо се изправяме и веднъж настава страшен срив, така както е след Съединението, въпреки нашия триумф", допълни проф. Андрей Пантев.

Според него няма красива, има благородна война.

"Когато си на бойното поле и държиш меч, автомат или Калашников, не можеш да си ангел. При нас винаги идва зашеметяващ удар от всичко онова, което сме реализирали с кръв, с ум или с книга, до кръста и до меча стои книгата, ние там сме най-силни. Всички са смятали, че българите не могат да се справят с държавността, тъй като окачествяват България като изкуствен продукт на руския натиск към Източното Средиземноморие. Ние намираме потенциал за армия и образование, което наистина е чудо", разказва пред Любо Огнянов проф. Андрей Пантев.

По думите му Денят на независимостта е поредица от звездни мигове до 1913 година.

"Смятаха България за бъдещето на Балканите, махнахме всички тъмни векове на българското покорство. Независимостта не е самоцел, тя е като демокрацията, означава, че взимаш истински, праваилни за себе си решения. Какво и да говорим, достатъчно е да погледнем на картата и да видим, че ние сме много смешни с това, че сме членове на Северноатлантическия пакт", каза още проф. Андрей Пантев.

 

 

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 



Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Литовката, нападнала с нож четирима във Варна: Нямах зла умисъл, извинявам се
Дата: 07/05, 13:07

Пълно е с полиция и военни спецчасти на Морска гара - Варна
Дата: 07/05, 13:03

Хотелиери и туроператори: Giro d'Italia няма да има икономически ефект за туризма
Дата: 07/05, 13:01

8 нови профилактични кампании в лаборатория „ЛИНА“
Дата: 07/05, 13:00

Слави Василев: Не подкрепихме комисия срещу Пеевски, защото е една говорилня
Дата: 07/05, 12:59

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия