Тази година е сред трите най-горещи досега, откакто експертите започват да водят статистика през началото на XIX век, съобщават от Световната метеорологична организация, съобщи Нова тв.
Миналата година беше най-горещата вследствие на явлението Ел Ниньо, докато 2015 г. и 2017 г. се съревновават за второто място, пише в предварителния годишен доклад на ООН. Тази година е с малко по-ниски температури от 2016-а.
Въглеродният диоксид продължава да се натрупва в атмосферата през настоящата година. В същото време нивото на Световния океан се е покачило още, а ледената покривка на Южния океан се е стопила с рекордни темпове, пише БТА.
Тази година над 50 градуса по Целзий бяха измерени в Пакистан, Иран и Оман. Наблюдава се увеличаване на броя на ураганите над Атлантическия океан, наводненията в Южна Азия и сушата в Източна Африка.
Докладът на ООН е предназначен да ръководи близо 200 държави, чиито представители ще се срещнат в Бон, за да се опитат да укрепят Парижкото споразумение за климата от 2015 г., въпреки решението за оттегляне на САЩ. На срещата в Бон ще бъде разработен "правилник" за Парижкото споразумение, което цели да прекрати използването на изкопаеми горива до втората половина на века, чрез преминаване към екологично чиста енергия, като вятърната и слънчевата.
Някои места имаха рекордно ниски температури през годината на фона на тенденцията за глобално затопляне. Такъв, например, беше град Барилоче в Аржентина, където през юли термометърът показа минус 25,4 градуса Целзий.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Пълно е с полиция и военни спецчасти на Морска гара - Варна
Дата: 07/05, 13:03
Хотелиери и туроператори: Giro d'Italia няма да има икономически ефект за туризма
Дата: 07/05, 13:01
8 нови профилактични кампании в лаборатория „ЛИНА“
Дата: 07/05, 13:00
Слави Василев: Не подкрепихме комисия срещу Пеевски, защото е една говорилня
Дата: 07/05, 12:59