81% от българите смятат, че жената трябва да е домакиня


21/11/2017, 13:02

Българите са на първо място в Европа по споделяне на мнението, че най-важната роля на жената е да си стои вкъщи. Цели 81% от хората у нас смятат, че жената основно трябва да бъде домакиня и да се грижи за семейството. В другия край на класацията са шведите, от които едва 11% са съгласни с това виждане. Това сочи ново проучване на "Евробарометър" за половото равенство в Европейския съюз, цитирано от OFFnews.

Средният европейски показател по въпроса е 44% в полза на твърдението и 54% против.

Страната ни оглавява европейската класация и по патриархално възприятие на ролята на мъжете - отново 81% от българите смятат, че най-важната задача на мъжа е да печели пари. Най-малко това мнение споделят отново скандинавските държави - Швеция и Дания.

България е на първо място и по друг предразсъдък за мъжете - че не е приемливо те да плачат. От цяла Европа именно българите най-малко признават правото на мъжете да са слаби и да плачат- 32% намират това за неприемливо.

България попада в непрестижния топ 5 на държавите, които са против мъжете да ползват отпуск по бащинство след раждането на дете. Голяма част от гражданите на Унгария (56%), Чехия (58%), Румъния и Словакия (62%), Хърватия (66%) и България (68%) не одобряват мъжете да взимат отпуск по бащинство. На противоположното мнение най-отчетливо са отново скандинавските страни - Швеция (96%), Финландия (95%) и Дания (93%).


 
Българите са и едни от най-убедените в Европа, че е по-вероятно жените да взимат решения, базирани на емоции. Най-много с това схващане са съгласни унгарците (87%), както и чехите, словаците, българите и латвийците (83%).

Така според изнесените данни България е на първо място по полови стереотипи в ЕС, следвана от Унгария и Литва. 

Противоположно на горните данни, голяма част от българите (64%) смятат, че в политиката у нас е постигнато полово равенство. Същото е масовото мнение и за половото равенство в работната среда у нас – 67% от българите са отговорили положително на този въпрос.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



8 нови профилактични кампании в лаборатория „ЛИНА“
Дата: 07/05, 06:40

Лятна занималня „Шампиони и приятели“ – лято, изпълнено с игри, спорт и нови приятелства!
Дата: 07/05, 06:10

Lidl посреща звездите от Lidl-Trek преди старта на една от най-големите колоездачни обиколки в света
Дата: 07/05, 06:10

Червено злато „събужда“ сърцето
Дата: 07/05, 05:50

Спортът по телевизията в четвъртък 7 май
Дата: 07/05, 05:00

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия