Това, което поискаха от македонската църква означава да може да има съслужие - нещо, което сега е невъзможно, защото ние нямаме евхаристийно общение с тях. Второто, което поискаха от нас е да признаем тяхната автокефалия, а те да ни признаят като църква-майка. И третото, което поискаха, е да ходатайстваме за тях пред православните църкви за установяване на каноничния статут на македонската православна църква. Това мен ме удовлетворява. Не е забранено ние да даваме афтокефалия, но не е редно да го правим. Това коментира пред Би Ти Ви проф. Калин Янакиев.
Съществуват две концепции, че само Константинопол дава автокефалия, а другата е на руската църква, че целият православен свят дава такава. Питайте архиереите, след като приехме да станем църква-майка, ние влизаме ли в евхаристийно общение с македонската църква или не, попита професорът. Никой канон не забранява едностранно влизане в евхарийстийно общение с друга църква, посочи той, цитиран от Пик.
Руската православна служба и нашата също са в общение с православната църква на Америка. Константинопол обаче не са. Да има някаква схизма или конфликт между нас? Няма, поясни той. Ние можем да влезем в такова общение още сега. След като ще ходатайстваме за тях и приемаме да им бъдем църква-майка, ние трябва да влезем и в общение, посочи професорът.
В недоумение съм от страховете, които изказаха някои архиереи и богослови, че, ако ние приемем някакви стъпки към МПЦ, сръбската ще ни постави под схизма. След като ние гордо отказахме да се явим на събора в Крит, някой наказа ли ни?, попита той. Тогава никой не се притесняваше какви конфликти ще се предизвикат. А сега ловчанският митрополит Гавриил ни предупреди, че ще влезем в схизма. Сръбската православна църква няма да ни постави пред схизма, посочи още ученият.
Няма монопол върху решаване на един болезнен църковен проблем. Не може само едната страна да каже: Ние ще се занимаваме, вие стойте на страна. Македонската църква е жива, тя издава три богословски списания. Нашата църква издава ли? Църквата ни трябва да реши в интензивни разговори с останалите църква. Не е ясно как ще протекат тези разговори и докога ще се водят. Според мене те трябва да започнат със сърбите и с Константинопол. Доколкото знам, ще се започне с Руската църква, посочи още Янакиев.
Аз не съм светско лице, но аз съм вярващ човек. Имам пълното право да изисквам. Политически натиск не бива да има, категоричен е той.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Над 630 ракети срещу градушките са изстреляни за денонощие
Дата: 12/05, 11:46
Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 12/05, 11:40
Путин отиде с кола до хотел в Москва, за да вземе своя учителка на вечеря
Дата: 12/05, 11:37
Аварии оставиха много хора без вода във Варна
Дата: 12/05, 11:37
Община Варна обяви конкурс за началник на отдел „Образование“
Дата: 12/05, 11:32