Има завишение на проектната цена спрямо пазарната по изграждането на оградата по границата, стана ясно от думите на главния прокурор Сотир Цацаров след изслушването му в правната комисия. Решението обаче ще бъде обявено от наблюдаващия прокурор до седмица, съобщава "Канал 3".
Сигналът на Елена Йончева, придружен с филма й, на който се вижда мигранти да преминават съоръжението безпрепятствено, е възложен за проверка на спецпрокуратурата заради последните изменения в Наказателния кодекс, обясни Цацаров. В качеството си на възложители на проектите са областните управители, но отговорност може да се търси и по-високо от тях, стана ясно от думите му.
Той отчете пред правната комисия, че има две производства. По първия сигнал от 2014 г. срещу бившия военен министър Ангел Найденов, подаден от Александър Ненков, за началния етап от строежа на оградата от Сухопътни войски, прокурорската проверка не е установила нарушения.
По втората преписка проверката е на ВКП от март 2017 г. по сигнала на Велизар Енчев, към който по-късно е присъединен и този на депутати от БСП. През юли излиза доклад на ДАНС, който заедно с три доклада на АДФИ, са изпратени на спецпрокуратурата.
Цацаров призна, че не е гледал филма на журналистката, която е депутат от БСП, но наблюдаващият прокурор със сигурност ще го гледа. Вчера той е запознал Сотир Цацаров с доклада си за начина на ценообразуването при проектирането на съоръжението.
Според главния прокурор, впечатлението му на база на доклада е, че има завишение на проектната цена спрямо пазарната, но какво ще е решението на наблюдаващия прокурор по сигнала и дали ще образува наказателно производство, ще узнаем следващата седмица.
Ако той реши, че е налице завишение на цената спрямо пазарната, ще се направи експертиза дали проектните стойности са основателно завишени и съответно - дали има вреда, обясни Сотир Цацаров.
"Тази преписка включва не просто проверка на изграждане на оградата като съоръжение, но и на всички системи за сигурност по нея. А самият факт, че към преписката е изпратен и филмът, означава, че при всички случаи това ще бъде изследвано. Не е важно дали аз съм гледал филма, важно е наблюдаващият прокурор какво ще реши на базата на това, което има", коментира главният прокурор.
А преди да даде информация по случая пред депутатите от правната комисия, той стана свидетел на препирня между депутата от БСП Крум Зарков, който поиска да разбере какво става със сигнала на Йончева, докато шефът на правната комисия Данаил Кирилов заяви, че според него този въпрос не трябва да бъде задаван на Цацаров по време на изслушването, за да не се политизира.Ако няма да се търси политически дебат и политизиране, Кирилов бил склонен да се съгласи, но не и в обратния случай.
Тук се намеси Йордан Цонев от ДПС, като опонира на колегата си от ГЕРБ. "Уверявам ви, че ще го използваме политически", каза Цонев и добави, че това е работата на политиците - да интерпретират политически.
"То, цяла България видя "Камазът" как мина отдолу", вметна Хамид Хамид, а Данаил Кирилов се предаде: "Ще направим поредния реверанс към опозицията". Свидетел на депутатския спор, Цацаров се пошегува: "Сега аз да отговарям ли, или да не отговарям?!"
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Лятна занималня „Шампиони и приятели“ – лято, изпълнено с игри, спорт и нови приятелства!
Дата: 06/05, 09:00
Служебният министър на отбраната Атанас Запрянов: Без наборна служба, професионалните военни не са достатъчни
Дата: 06/05, 08:58
Червено злато „събужда“ сърцето
Дата: 06/05, 08:50
Lidl посреща звездите от Lidl-Trek преди старта на една от най-големите колоездачни обиколки в света
Дата: 06/05, 08:50
Патриархът: Нека вземем пример от Св. Георги
Дата: 06/05, 08:46