Срещу грипа – физическа активност и повече време навън


06/01/2018, 11:36

Ако прекарваме повече време навън, шансът да се разболеем от грип намалява значително. Това е позицията на проф. Тодор Кантарджиев – директор на Националния център по заразни и паразитни болести и д-р Атанас Михайлов – лекар и хомеопат. В студиото на „Тази събота” по Бтв те бяха категорични, че закалените хора като цяло боледуват по-малко.

Към момента все още има „циркулация”, но не и епидемия от грип. Вчера в Русе при 52-годишна жена от Русе е доказан щам H3N2 – „Хонконг”. До момента в страната доминира грип от типовете B и H1N1, посочи Кантарджиев. По думите му процесите по предаването на болестта се забавят във времето заради празниците. Очаква се все пак да стигнем до епидемия в края на този или началото на следващия месец.

„Хубавото време калява. Навън ли сме, не се разболяваме. Не е възможно да хванеш настинка от студената вода, ако си навън”, подчерта той във връзка с днешното мъжко хора на Йордановден. По думите му много по-рисково е да оставаме с много хора на топло и закрито в среда, която улеснява разпространението на зарази.

„Трябва половин час на ден физическа активност. В парка сега трябва да има 2-3 пъти повече хора, отколкото през лятото”, коментира и д-р Михайлов. Той отбеляза, че даже най-малките ученици се нуждаят от 5 км движение дневно.

Според него „заспалата” имунна система не може да заработи само с помощта на лекарства или други препарати. По думите му първата грипна пандемия е повалила милиони по света само няколко години след появата на пазара на първите средства за симптоматично сваляне на температура и лечение на инфекции – „лесното решение”.

Кантарджиев не се съгласи с тази позиция и посочи, че голямата заболеваемост върви ръка за ръка с урбанизацията и събирането на много хора в големи градове и затворени помещения.

И двамата медици обаче са категорични – антибиотици трябва да се предписват след микробиологично изследване. „Проблемът с антибиотиците в нашата страна е неправилното изписване (…) целим гълъб с гаубица”, коментира проф. Кантарджиев.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Задържаха петима, изтеглили над 20 бързи кредита с чужди лични карти
Дата: 09/05, 01:30

Междуконтиненталната дистанционна хирургия вече е реалност
Дата: 09/05, 01:14

9 май - Ден на победата
Дата: 09/05, 01:00

Меси преди началото на Световното: Има други фаворити, които са по-напред от нас
Дата: 09/05, 00:45

Днес е Летен Никулден
Дата: 09/05, 00:30

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия