Вижте коментара на Светослав Иванов по Бтв:
Това е коментар за тъмната гора, в която всеки може да попадне. Зловеща история за престъпления, рехави наказания и много мъка. В тази тъмна гора се скитат много лоши хора, с болни мозъци и свирепи намерения, които при нормални обстоятелства не би трябвало да са сред нас.
Като Горския човек. През 1984 г. влиза в затвора за грабежи, през 1997 г. – за изнасилване, освободен е предсрочно и изнасилва още веднъж през 2005 г., блудства с 11-годишно дете през 2007 г. Осъден, но не и намерен, за да си изтърпи наказанието през 2009 г.
Колко познато... ненамерен... Ако институциите работеха нормално, Горския човек трябваше да излежава присъдата си в затвора, а не да се скита по градове и села, за да убива. Но гората е тъмна, като в мъгла.
Има нещо много сбъркано, което позволява на рецидивисти да се разхождат сред нас и това не е новина за никого. От гората изскочи Илиян Здравков, който през 2015 г. ограби и уби студентката Вероника. Извършил първото си убийство едва на 17, рецидивистът Илиян я набелязал случайно, докато чака влака. Убил я с брадва, с удари в главата. Изрод с шест присъди, който по време на убийството трябваше да е в затвора. Но не бил открит и затова все още се разхождал на свобода. Поредният.
Типично за гората - рецидивисти карат таксита, сключват договори с мобилни оператори, но ги съдят в тяхно отсъствие.
В края на този коментар, искам да споделя едно опасение. Без да съм параноик, смятам, че в българският Наказателен кодекс зее огромна врата обратно към гората дори и за заловените рецидивисти. Тя се нарича „признаване на вина и съкратена процедура”, която е най-бързият начин за избягване на доживотния затвор.
Убиецът на Вероника призна вината си и автоматично получи 30 години. Въпреки предишните си убийства и въпреки бруталността си. Ако беше заловен жив Росен Ангелов вероятно щеше направи същото. И колкото да сме потресени в момента, надали щяхме чуем "Доживотен затвор без право на замяна" в съдебната зала – най-малкото, което "Горските хора" заслужават.
Защото такъв е законът – рецидивистите не влизат в затвора, когато рецидивират, а, когато влязат, излизат предсрочно и продължават да ни завличат в гората. Ако убият е достатъчно да признаят и да поискат съкратена процедура. Тогава не получават доживотни присъди.
Помислете върху това, дами и господа, законотворци. Колко такива като Росен се разхождат сред нас? Колко горски демони могат спокойно да развихрят болното си въображение върху обществото? Бъдете по-хуманни, бъдете по-човечни. Но не към рецидивистите, а към всички бъдещи потенциални жертви. Защото всички ние сме герои в тази страшна приказка.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Арестуваха мъж с оръжие близо до дома на принц Андрю
Дата: 07/05, 20:22
Зловеща смърт застигна 39-годишна жена от Сандански в Нидерландия
Дата: 07/05, 20:16
Милица Гладнишка: От трън, та на глог! Май, пак ще се виждаме на площада!
Дата: 07/05, 20:15
Доцова: Кабинетът на Делян Пеевски в Народното събрание става читалня
Дата: 07/05, 20:06
ЕС въвежда 2 нови изисквания за всички коли от 1 юли
Дата: 07/05, 20:04