Снимка Булфото
Руският президент ще посети България по повод годишнината от Освобождението. Това обяви в петък във Велико Търново посланикът на Русия у нас Н. Пр. Анатолий Макаров. Дипломатът уточни, че визитата не е планирана да се случи навръх Трети март, а ще се състои до края на годината, предава "Труд".
При гостуването си в болярския град Анатолий Макаров заяви, че всички паметници от Руско-турската освободителна война във Великотърновска област ще бъдат възстановени и подчерта, че двете държави имат обща история, скрепена с кръвта на народите. Руският патриарх Кирил ще бъде гост на страната ни по случай 140 години от Освобождението. Той ще пристигне на Трети март. Официална политическа делегация на най-високо ниво обаче може да има едва след приключване на изборите в Русия.
„Има покана от българския държавен глава Румен Радев за гостуване на руския президент. Тази покана е в сила и аз смятам, че до края на годината ще се осъществи визита. Но няма как да стане преди приключване на изборите в Русия през март“, поясни Анатолий Макаров.
Той уточни, че моментът за визита на руския президент в България е назрял, защото последното му гостуване у нас е било преди 10 години. В заключение дипломатът каза, че дружбата между двата народа няма как да бъде унищожена, защото имаме общо минало, обща история, един език, една вяра и еднакви ценности.
„Имаме един Бог, имаме една азбука, получихме я от Кирил и Методий. Ние трябва да вървим заедно напред, имаме толкова общи неща“, категоричен е Анатолий Макаров. Той подчерта, че сътрудничеството между двете държави може да се развива в различни направления като основните са енергетиката и туризма. Посланикът изтъкна, че над 600 000 руснаци са посетили страната ни за миналата година и сподели, че всяка година броят им се увеличава. Според него руснаците се чувстват добре в страната ни, защото езиците и разбиранията ни са близки. Самият Макаров поясни, че в никоя друга държава не се е чувствал толкова комфортно, колкото в България.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Смилов: Новият правосъден министър ме притеснява
Дата: 08/05, 10:09
Явор Дачков: Много добра реч на Румен Радев в парламента
Дата: 08/05, 10:08
Ипотечен калкулатор - или кога да си направите сметката, преди да вкарате депозит за жилище?
Дата: 08/05, 10:08
„Асфалтът е колкото нокът“: Спорен ремонт на 500 метра улици в село Лик - за над 50 хиляди евро преди изборите
Дата: 08/05, 10:02
Кирил Петков за кабинета „Радев“: Хората зад ИТН свалиха моето правителство. Успели са да кадруват и днес
Дата: 08/05, 09:50